İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti

Söküm için İzmir'in Aliağa ilçesine doğru yola çıkan Fransız Raymond Croze gemisi, yüksek miktarda asbest taşıdığı, çevre ve halk sağlığına zarar vereceği tartışmaları ile gündeme geldi.

GEMİSANDER Başkanı Kamil Önal, dernek olarak çevreye karşı duydukları hassasiyetin her zaman ön plandaolduğuna dikkat çekerek, şu açıklamayı yaptı: "Gemi söküm tesislerimizde gelen gemileri sökerek Türk ekonomisine katkı sağlamaktayız. Sektörümüzde 2 bin 500 işçi çalışmaktadır. Bu rakam yan sanayi ile birlikte 40 bin kişiye istihdam sağlamaktadır. Şuanda gelen ve tesislerimizde sökülmesi düşünülen Raymond Croze gemisi hakkında bazı kurum ve kuruluşlar tarafından asılsız ve belgesiz şekilde gerçeğe aykırı bir biçimde açıklamalar yapmaları trajik bir olaydır."


Kamil Önal

"Tersanemiz AB onaylı"

Gemiyle ilgili uluslararası akredite bir firma tarafından düzenlenmiş atık envanter raporunun Çevre Bakanlığına sunulduğunu kaydeden Önal, "Avrupa Birliği gemi söküm yönetmeliğine uygun bir şekilde işleyen bir süreç mevcuttur. Söküm tersanesi de Avrupa Birliği onaylı bir tersanedir, envanter muhteviyatındaki atıkları, yetkili söküm ve bertaraf firmalarıyla birlikte çalışarak mevzuata uygun ve çevreye duyarlı şekilde bertaraf kapasitesine sahiptir. Basında yer alan 50-100 ton gibi rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır, incelemelerde tespit edilen rakamlar çok çok daha düşük seviyelerdedir" dedi.

"Derneğimiz ve söküm tersanesi, kurumlarla her türlü işbirliği ve doğrulama incelemesi çalışmalarına açıktır ve tam desteğini sunmuştur" ifadelerini kullanan Önal, "Kaynağı belirsiz bilgi kirliliği, olumlu yönde gelişim adımları atmaya çalışan sektörümüzün tümüne zarar vermektedir. İlgili kurumlarımızın talimatlarını uygulayarak şeffaf bir şekilde süreci yürüteceğiz" diye konuştu.

Editör: Haber Merkezi