ABD, Kızıldeniz'de karşılaştığı Yemen'deki İran destekli Husilere ait 6 insansız hava aracından (İHA) 5'ini düşürdüğünü duyurdu.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'nın (CENTCOM) X sosyal medya platformundan yaptığı açıklamada, ABD kuvvetlerinin, Kızıldeniz'in güneyinde tespit ettiği Husilere ait 6 İHA ile çatışmaya girdiği belirtildi.

Açıklamada, çatışma sonucu İHA'lardan 5'inin Kızıldeniz'e düştüğü, birinin ise Husilerin kontrolündeki Yemen topraklarına döndüğü aktarıldı.

İHA'ların, ABD ve koalisyon güçlerine ait gemilere tehdit oluşturduğu kaydedilen açıklamada, "Bu faaliyetler kuvvetlerimizi korumak, seyrüsefer özgürlüğünü sağlamak ve uluslararası suları ABD, koalisyon ve ticaret gemileri için daha güvenli ve emniyetli hale getirmek için gereklidir" ifadesi kullanıldı.

Denizcilik örgütlerinden BM'ye mektup: "Kaçırılan denizciler için çaba sarf edin" Denizcilik örgütlerinden BM'ye mektup: "Kaçırılan denizciler için çaba sarf edin"

Açıklamada ayrıca, Yemen'deki Husilerin kontrolünde bulunan bölgelerden Kızıldeniz'e doğru fırlatılan 1 gemisavar balistik füzesinin Çinli bir petrol gemisine isabet ettiği ve güvertede ufak çaplı yangına yol açtığı bilgisi verildi.

Editör: Haber Merkezi