Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

Avrupa Birliği (AB) Mahkemesi, İspanya'nın gemi inşa sektörüne yaptığı yardımın hukuka aykırılığını teyit etti. 

Karar, 2 Şubat'ta Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından verilen ve İspanyol vergi leasing sistemini yasadışı ve iç pazarla uyumsuz ilan eden kararın ardından geldi

Avrupa Birliği Mahkemesi, Telefónica Gestión Integral de Edificios ve Banco Santander'in Avrupa Komisyonu'nun bu programı iptal eden kararına karşı yaptığı temyiz başvurusunu reddederek İspanya'nın gemi inşa sektörüne verdiği vergi yardımının yasalara aykırı olduğunu teyit etti. Karar, 2 Şubat'ta Avrupa Birliği Adalet Divanı tarafından alınan ve 2013 öncesi İspanyol vergi leasing sistemini (Seaf) yasadışı ve iç pazarla uyumsuz ilan eden kararın ardından geldi.

Aynı şekilde karar, İspanya'yı bu yardımı ya da bir kısmını ekonomik kazanç sağlayan gruplardan ve sisteme katılan yatırımcılardan geri almakla yükümlü kılıyor.

2006 yılında Komisyon, Seaf programının belirli leasing sözleşmelerine uygulanmasına ilişkin çok sayıda şikâyet almıştı. Program, denizcilik şirketlerinin İspanyol tersaneleri tarafından inşa edilen gemileri satın alırken, diğer üye devletlerdeki tersanelerden yapılan satışların aleyhine olacak şekilde, fiyatta %20 ila %30 arasında indirim elde etmelerini sağlıyordu.

Komisyon'a göre Seaf'in amacı, ekonomik çıkar gruplarına ve bu gruplara katılan yatırımcılara vergi avantajları sağlamak ve bu avantajların bir kısmını yeni bir gemi satın alan nakliye şirketlerine aktarmaktı.

Editör: Haber Merkezi