Mobilya ve giyimden gıda ve yakıta kadar her şeyi taşıyan gemiler, yakınlardaki Süveyş Kanalı ticaret kısayolundan Afrika çevresindeki daha uzun ve daha pahalı rotaya yönlendiriliyor. Rotanın değiştirilmesi gemileri ve mürettebatı, İsrail-Filistin savaşı sürerken Filistinlileri destekleyen İran yanlısı Husilerin insansız hava aracı ve füze saldırıları tehlikesinden uzaklaştırıyor.

Konteyner gemileri Avrupa-Asya Süveyş Kanalı rotasının bir numaralı kullanıcısı. Çoğu, Covid-19 salgınının ilk günlerinden bu yana küresel ticarette yaşanan en büyük kesinti nedeniyle Kızıldeniz'den kaçınıyor.

Bununla birlikte, kredi derecelendirme ve risk analiz şirketinde taşımacılık sektörü analisti olan Daniel Harlid, talepten kaynaklanmadığı için sapmaların enflasyon üzerinde büyük bir etkisi olmasının beklenmediğini söyledi.

58 ilin ihracatı ocak-mayıs döneminde arttı 58 ilin ihracatı ocak-mayıs döneminde arttı

Gemilerin Afrika çevresinde yeniden yönlendirilmesi için %6 ila %10 arasında daha fazla gemiye ihtiyaç duyulması, daha uzun seyir sürelerinin gemilerin başlangıç noktalarına dönüşünü yavaşlatması nedeniyle bazı rotalarda talep üzerine spot fiyatların %100'den fazla artmasına neden oldu.

Bu artışlar dip seviyelerden geldi ve denizcilik uzmanları normalleşmesini bekliyor. Bunun nedeni, yeni gemileri gelen gemi sahiplerinin, kasım ayında Husi saldırıları başlamadan önce mevcut gemileri yükle doldurmakta zorlanıyor olması.

Denizcilik veri firması Clarksons Research'e göre konteyner taşımacılığı sektörünün toplam kapasitesi 2023 ve 2024 yıllarında %7 ila %8 oranında artacak.

Kargaşanın en büyük yükünü otomotiv sektörü çekiyor gibi görünüyor. Tesla ve diğer üreticiler parça sıkıntısı nedeniyle Avrupa'daki üretimlerini geçici olarak durdurdu. Otomobil parçaları distribütörü LKQ Corp Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa'daki operasyonlarını aksamalardan korumak için ek siparişler verdiğini söyledi.

İngiltere'deki marketler olası bir çay kıtlığından endişe duyarken ve bazı moda perakendecileri bahar ürünlerinin gecikeceği konusunda uyarıda bulunurken, mağaza raflarının boşalmasına neden olan pandemi kıtlığının bir tekrarı yaşanmadı.

Editör: Haber Merkezi