Akdeniz'de 24 Mayıs'tan bu yana haber alınamayan ve yaklaşık 500 mültecinin bulunduğu tekneye ulaşıldı. Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Göç Örgütü (IOM) sözcüsü, sosyal medya üzerinden konuya ilişkin açıklama yaparak, Akdeniz'i geçmeye çalışan yaklaşık 500 mültecinin Libya'ya geri götürüldüğünü söyledi.

Twitter'dan açıklama yapan IOM Sözcüsü Flavio Di Giacomo, "Libya, göçmenlerin asla geri getirilmemesi gereken, güvenli olmayan bir liman" ifadelerini kullandı. Reuters'a konuşan Di Giacomo, teknede 485 mültecinin bulunduğunu ve dün (26 Mayıs) Libya'nın Bingazi limanına demirlediklerini aktardı. Sözcü, IOM ile başka bilgi paylaşılmadığını söyledi.

Açıklama istiyoruz; Bunun sorumlusu kim 

Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza Denizi kirleten 42 gemiye 91 milyon TL ceza

Açık denizlerde yardıma ihtiyacı olan mülteci teknelerine yardım eden "Alarm Phone" (Alarm Telefonu) isimli sivil toplum kuruluşu, 24 Mayıs Çarşamba sabahından bu yana tekneden haber alınamadığını açıklamıştı. Çalışan bir motoru bulunmayan geminin, bu esnada açık denizde seyrediyor olduğu ve Libya'ya yaklaşık 320 kilometre, Malta ve Sicilya Adası'na ise 400 kilometreden daha uzak bir mesafede bulunduğu bilgisi paylaşıldı.İtalya Sahil Güvenlik ekipleri, 25 Mayıs Perşembe günü iki operasyonla 423 ve 671 mülteciyi kurtardıklarını açıklarken, "Alarm Phone" bunların iki farklı tekne olduğunu belirtmişti. 

"Alarm Phone" kuruluşu, tekneye ulaşılmasının ardından Twitter'dan bir açıklama yaparak, "Akrabalarının açıklamalarına bakılırsa, 500 kişi Libya'ya geri itildi ve şimdi Bingazi'de gözaltındalar. Eğer bu doğruysa, bu Malta'nın kıta sahanlığında suç teşkil eden bir geri itme eylemidir. Açıklama istiyoruz. Bunun sorumlusu kim?" diye sordu.(Duvar)

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi