Japon donanmasına ait iki helikopter gece bir eğitim tatbikatı sırasında düştü. Bir mürettebatın öldüğü kazada yedi kişi de kayboldu.

Kaza Tokyo'nun güneyinde, Torishima Adası yakınlarında Pasifik Okyanusunda meydana geldi.

Savunma Bakanı Minoru Kihara gazetecilere yaptığı açıklamada kazayı doğruladı ve bakanlığın kurtarma operasyonları konusundaki kararlılığını bir kez daha teyit etti.

Olaya karışan helikopterler Deniz Öz Savunma Kuvvetleri'ne ait SH-60K'lardı ve her birinde mürettebat bulunuyordu. Uçakla pazar günü geç saatlerde irtibatın kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmaları derhal başlatıldı.

İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım İngiltere'den Rusya-Kuzey Kore arasındaki 'petrol karşılığı silah' ticaretine yaptırım

Toplam 12 savaş gemisi, yedi uçak ve Japonya Sahil Güvenliği'nin desteğine rağmen kayıp mürettebatın nerede olduğu bilinmiyor.

İlk incelemeler iki helikopterin göle düşmeden önce iletişim kurduklarını gösteriyor.

Kurtarma çalışmalarında uçuş veri kaydedicisi ve her iki uçağa ait parçalar gibi çarpışma tezini destekleyen önemli kanıtlar ortaya çıkarıldı.

Sikorsky tarafından geliştirilen ve Mitsubishi Heavy Industries tarafından Japonya'da üretilen SH-60K helikopterleri, özellikle denizaltı karşıtı savaş için tasarlanmış çok yönlü ve çok görevli hava araçları.

Eğitim, savaş gemileri, denizaltılar ve Seahawk helikopterlerini içeren düzenli tatbikatlar yoluyla Japonya'nın savunma kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyordu.

Kara Öz Savunma Kuvvetleri'ne ait bir UH-60 Blackhawk'ın karıştığı trajik çarpışmadan sadece bir yıl sonra meydana gelen bu trajik olay, Japon ordusu için bir başka gerileme oldu.

Bu olay aynı zamanda 2017 yılında Japon Donanması'na ait bir SH-60J uçağının insan hatası nedeniyle düşmesi sonucu yaşanan faciayı da hatırlatarak askeri eğitim tatbikatlarının doğasında var olan risklerin altını çiziyor.

Bu olay üzerine Savunma Bakanlığı bir sonraki duyuruya kadar SH-60'ların tüm eğitim uçuşlarını askıya aldı.

Donanma Genelkurmay Başkanı Amiral Ryo Sakai, kazanın nedeninin belirlenmesi ve gelecekte bu tür olayların yaşanmaması için önleyici tedbirlerin uygulanması gerektiğinin altını çizdi.

Editör: Haber Merkezi