Francis Scott Key Köprüsü 26 Mart sabahı erken saatlerde Patapsco Nehri'ne çökmüş ve Dali adlı konteyner gemisinin güç kaybederek bir destek direğine çarpmasının ardından o sırada köprü üzerinde çalışan altı kişi hayatını kaybetmişti. Liman Başkanlığı (COTP), Francis Scott Key Köprüsü civarındaki ana kanalın kuzeydoğu tarafında bulunan ve ticari açıdan önemli gemiler için sınırlı erişim sağlayacak olan Fort Carroll Geçici Alternatif Kanalını kurdu.

Kontrol derinliği 20 feet, yatay açıklığı 300 feet ve dikey açıklığı 135 feet olan kanal, Baltimore limanı boyunca ticari açıdan önemli ek gemi trafiğini kolaylaştıracak.

ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi ABD'den Çin'de üretilen gemiden karaya vinçlere yüzde 25 gümrük vergisi

Liman Kaptanı ve Federal Olay Yeri Koordinatörü, Key Bridge Response 2024, ABD Sahil Güvenlik Kaptanı David O'Connell, "Bu ek kanal, Baltimore Limanı'na gelen ve giden gemi türlerini artırıyor. Çökme öncesi ticari faaliyetlerin yaklaşık %15'ini kolaylaştırdığımızı tahmin ediyoruz" dedi.

Key Bridge Response 2024 Birleşik Komutanlığı bünyesinde ABD Sahil Güvenliği, ABD Ordusu Mühendisler Birliği, Maryland Çevre Bakanlığı, Maryland Ulaşım Otoritesi, Maryland Eyalet Polisi ve Synergy Marine'i temsil eden Witt O'Brien yer alıyor.

Editör: Haber Merkezi