İki WindWing ile güçlendirilmiş bir Kamsarmax gemisi olan Pyxis Ocean'ın altı aylık test dönemi, önemli yakıt tasarruflarını doğrulayarak rüzgar destekli tahrik teknolojisinin denizcilik endüstrisinin karbonsuzlaştırma çabalarını destekleme konusundaki potansiyelini ortaya koydu.

Japon denizcilik şirketi MC Shipping'e ait olan ve İsviçre şirketi Cargill tarafından kiralanan 81.000 dwt'lik gemi, Cargill'e göre günde ortalama 3 ton yakıta eşdeğer, öngörülenle tutarlı bir performans elde etti.

Cargill'in Okyanus Taşımacılığı Başkanı Jan Dieleman, "Sonuçlar bizi cesaretlendirdi ve kuru yük gemilerinde rüzgar destekli tahrikin uygulanması konusunda çok şey öğrendik" dedi.

Denizcilik sektöründe biyoyakıt kullanımı başlıyor Denizcilik sektöründe biyoyakıt kullanımı başlıyor

Dieleman, "Bunu asla tek başımıza yapamazdık - BAR Technologies ve MC Shipping... Pyxis Ocean'ın gerçeğe dönüştürülmesinde kaptan ve mürettebatın yanı sıra harika ortaklar oldular. Denizcilik sektöründe değişimin öncüsü konumundayız ve rüzgârdan yararlanan teknolojilerin kısa, orta ve uzun vadede dekarbonizasyon hedeflerimize ulaşmada önemli ve uygun maliyetli bir yol olabileceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Pyxis Ocean Ağustos 2023'te açık sulara çıkacak. Testin ilk altı ayında, bulker Hint Okyanusu, Pasifik Okyanusu, Kuzey ve Güney Atlantik'te seyretti ve Horn Burnu ile Ümit Burnu'nu geçti.

Gemi, BAR Technologies tarafından geliştirilen büyük katı rüzgar yelkenleri olan iki WindWing ile güçlendirildi. WindWings 37,5 metre yüksekliğinde ve büyük uçak kanatlarına benziyor. Rüzgarı yakalamak ve gemiyi ileriye doğru itmek için dikey olarak monte edilen bu kanatlar, geminin motorunun kısılmasını sağlayarak geminin daha az yakıt kullanarak geleneksel bir gemiyle aynı hızda seyahat edebilmesini sağlıyor.

Kanatlar köprü üstündeki dokunmatik bir panel tarafından kontrol ediliyor. Basit bir trafik ışığı sistemi mürettebata yelkenlerin ne zaman kaldırılacağını ya da indirileceğini söylüyor. Bir kez kaldırıldıktan sonra operasyon tamamen otomatiğe bağlanıyor. Gemideki sensörler sürekli olarak rüzgârı ölçüyor ve yelkenler en uygun konfigürasyona kendiliğinden ayarlanıyor.

Rüzgar destekli tahrik, Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) yeni sera gazı stratejisini desteklemenin uygun maliyetli bir yolu olma potansiyeline sahiptir. IMO'nun 2030 hedeflerinden biri, 2030 yılına kadar enerjinin %5'inin, %10'unun çok düşük karbonlu kaynaklardan elde edilmesi olup, rüzgâr destekli tahrik bunu başarmanın önemli bir yolu olabilir.

İlk seferler, yelkenlerin bir gemiye uygulanmasından daha fazlası hakkında fikir verirken, küresel denizcilik sistemindeki daha geniş lojistik zorlukların da altını çizdi. Her liman, terminal ve rıhtımın farklı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, rüzgar destekli tahrik teknolojisinin küresel denizcilik sistemine daha geniş ölçekte entegre edilmesi açısından bunların katılımı kritik önem taşıyor.

BAR Technologies CEO'su John Cooper, "Pyxis Ocean'ın WindWings kurulu olarak gerçekleştirdiği ilk seferin sonuçları, rüzgâr destekli tahrik sisteminin önemli ölçüde yakıt tasarrufu ve emisyon azaltımı sağlayabileceğini açıkça ortaya koyuyor. Örneğin, optimuma yakın yelken koşullarında, bir açık deniz yolculuğu sırasında Pyxis Ocean günde 11 ton yakıt tasarrufu sağladı. Pyxis Ocean iki WindWing'e sahip olsa da, Kamsarmax gemilerinin çoğunun üç kanat taşıyacağını ve böylece yakıt tasarrufu ve emisyon azaltımının 1,5 kat daha artacağını tahmin ediyoruz. Cargill ile birlikte performans tahminlerimizi ve modellemelerimizi gerçek dünya koşullarında doğrulayabiliyoruz; WindWings üretimini küresel olarak yaygınlaştırmaya başladığımız şu günlerde heyecan verici bir zaman" dedi.

Dieleman ayrıca, "Cargill, sadece Pyxis Ocean'ın değil, tüm WAP gemilerinin küresel ticaret rotalarında faaliyet göstermesi için yollar yaratıyor. Şimdiye kadar, büyük ölçekli WAP gemilerinin yanaşmasını sağlamanın yollarını bulmak için 250'den fazla limanla görüştük" diye konuştu.

Cargill, Pyxis Ocean'ın operasyonel, teknik ve ticari yönlerini test etmeye ve denemeye devam ederek, ölçek büyütmeden önce gelecekteki kurulumların potansiyel tasarımına maksimum öğrenme miktarını dahil etmeyi planlıyor.

Konuyla ilgili olarak Cargill, tamamen elektrikli, rüzgar destekli Damen Combi Freighter (CF) 3850 gemilerini kiralamaya karar verdi. Üniteler Alman ortak girişimi Gerdes Green için inşa ediliyor ve Alman hükümeti tarafından sübvanse ediliyor.

Gemiler ayrıca Econowind'in katlanabilir ventofoilleri şeklinde rüzgar destekli tahrik sistemine sahip olacak. Bu yenilikçi kanat şeklindeki cihaz, ilave tahrik gücü sağlamak için rüzgârdan yararlanarak motora olan bağımlılığı azaltıyor ve böylece emisyonları düşürüyor.

Kaynak: offshore-energy.biz

Editör: Haber Merkezi