Husilerden Aden Körfezi ve İsrail'in Eilat kentine askeri operasyon Husilerden Aden Körfezi ve İsrail'in Eilat kentine askeri operasyon

Auckland Limanı'nda eski bir yükleme görevlisi olan Pala'amo Kalati, Ağustos 2020'de Fergusson Konteyner Terminali'ndeki bir gemide hayatını kaybetti.

Liman daha sonra suçlandı ve İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası kapsamındaki iki suçlamayı kabul etti. Auckland Bölge Mahkemesi tarafından 561.000 Yeni Zelanda Doları (345.800 ABD Doları) para cezasına çarptırıldılar ve olayda yaralanan başka bir işçiye tazminat olarak 20.000 Yeni Zelanda Doları (12.330 ABD Doları) ve Yeni Zelanda Denizcilik'e masraflar için 90.000 Yeni Zelanda Doları (55.500 ABD Doları) ödeme kararı aldılar. Auckland Limanı da Kalati ailesine gönüllü tazminat ödemesi yaptı.

O dönemde limanın genel müdürü Tony Gibson da işçinin ölümüyle ilgili suçlamalarla karşı karşıyaydı. Davanın 2024 yılında mahkemelerde görülmesi planlanıyordu.

Ölümcül olayla sonuçlanan çalışmalar yapılırken, salgın sırasında gözetimi azaltan süreçlerde değişiklikler yapıldığını da belirtmekte fayda var. Kalati ve bir meslektaşı, iki adamın yanında çalışan Constantinos PA vincinden konteynerleri boşaltan yükleyiciler olarak gemide çalışıyorlardı.

Gemi iki konteyneri kaldırırken yanlışlıkla üçüncü bir konteyneri kaldırmış ve konteyner koparak düşmüş ve bu Kalati'nin ölümüne neden olmuştu.

Auckland Limanı sözcüsü yerel basına suçlamaları kabul ettiklerini ve olaydan bu yana geçen üç yıl içinde güvenliği artırmak için önemli adımlar attıklarını söyledi.

Kaynak: splash247.com

Editör: Haber Merkezi