Değişen jeopolitik dünya düzeni, özellikle son yıllarda, diğer tüm sektörlerde olduğu gibi savunma sanayi ürünlerinin, muhasım veya tehdit algısı kaynağına güç gösterisi yapılması zorunluluğunu ortaya koymaktadır. Düşmanca tavırların gösterilmesinden önce caydırıcılığı en uç noktaya taşımak ve bunun getirdiği saha avantajlarını sonuna kadar kullanmak amacıyla, görece düşük maliyetlere ancak çok yüksek etki gücüne sahip ürünler elde etme ihtiyacından doğan ULAQ KAMA denizlerdeki yeni hâkim güç olacak.

Savunma imkân ve kabiliyetlerinin geliştirilmesinin en önemli amacı, ülkelerin hak ve menfaatlerine karşı olası girişimlere karşı caydırıcılık sağlamak barış ve istikrarı tesis etmek, caydırıcılığın yeterli olmadığı durumlarda da bu imkân ve kabiliyetlerin etkisi ile kötü niyet sahibini tutumundan vazgeçirmek ve cezalandırmaktır. Dünya jeopolitiğindeki kararsız durum, özelikle son 10 yıl içinde yaşananlar dikkate alındığında, caydırıcılık potansiyelinin geliştirilmesin ve gerektiğinde bu potansiyelin kinetik olarak kullanılabilmesinin önemini bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ait olduğu ailesinin isminde olduğu gibi ULAQ KAMA da ismi ile müsemmadır. Düşmanca niyete ve niyet sahibinin kalbine vurulacak en etkili silah olan ULAQ KAMA bu uğurda her daim kendisini feda etmeye hazırdır. ULAQ KAMA’nın genlerinde ailesi, ruhunda ise tarihimizden aldığı güç vardır. ULAQ KAMA’nın etkisini yalnızca onunla yüzleşen anlayacak.

Yapılan ortak basın açıklamasında, ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç ve Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Kerem Alparslan şunları söyledi: Türkiye’nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ ailesinin genişlemeye devam ettiğini büyük bir gurur ve mutlulukla ifade etmek isteriz. ULAQ İnsansız Deniz Aracı’nın ülkemizin mavi vatan savunması, deniz hak ve menfaatlerinin korunmasında ne kadar önemli bir sistem olduğunun farkındayız. Asimetrik uygulamaların, geçmişte olduğu gibi bugün de harekatın, hatta harbin gidişatını değiştirme potansiyelini devam ettirdiğine hep birlikte şahit oluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmaların en gelişmişini, ULAQ ailesinden edindiğimiz tecrübe ile harmanlayarak, ULAQ KAMA Sarf Edilebilir İnsansız Deniz Aracı’nı ülkemizin ve müttefiklerimizin hizmetine sunuyoruz.

ULAQ KAMA, kesintisiz iletişim ağının sağladığı ufuk ötesi uzun mesafelere ulaşan menzili, küçük boyutlarının sağladığı düşük silueti, boyutlarının ötesindeki eşsiz denizcilik kabiliyeti, patlayıcı faydalı yükü ile caydırıcı bir silah olmasının yanında sensor faydalı yükü sayesinde de aynı zamanda bir keşif - gözetleme platformudur. ULAQ KAMA, sahip olduğu özellikler ile operatif karar vericilere yeni ve asimetrik seçenekler sunacak, “Dosta Güven Düşmana Korku” salacaktır.   

Sanmar'a 'Yılın Römorkörü' ödülü Sanmar'a 'Yılın Römorkörü' ödülü

Asimetrik harbin en önemli unsurlarından birisinin platform sayısı ile doğru orantılı olduğundan hareketle üretim altyapımızı aynı ve yüksek kalitede ULAQ KAMA’yı en kısa sürede üretmek üzerine oluşturduğumuzu gururla belirtmek isteriz. Öyle ki ihtiyacın bildirilmesinden sonra bir yıldan az bir sürede 100’den fazla ULAQ KAMA’yı son kullanıcımıza teslim edebileceğiz. Ülkemize ve müttefiklerimize kutlu olsun.”   

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi