Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky bu duyuruyu İsviçre, Letonya ve Litvanya hükümetleriyle ortak basın toplantısında yaptı.

Zelensky, birden fazla devletle işbirliğine ve onların tahıl koridorunu güçlü bir şekilde desteklemesine dikkat çekti. Kendisi, bu müttefiklerin hayati öneme sahip ticaret yolunda seyahat eden gemileri koruma kabiliyetini güçlendirmek için Ukrayna'ya deniz kesicileri verdiklerini açıkladı.

Ukrayna devlet başkanına göre, tahıl koridoru operasyonunun ilk 1,5 ayında yarım milyon ton tahıl başarıyla taşındı.

Koridorla ilgili olarak İngiltere ile sigorta anlaşmalarının yanı sıra Bulgaristan, Romanya ve Türkiye ile de sözleşmeler yapıldı.

Rusya'nın olası aksamalarına ilişkin endişelere yanıt olarak Zelensky, Rusya'nın koridor üzerindeki etkisinin asgari düzeyde olduğundan emin olduğunu ve hayati öneme sahip ticaret yolunu engellemeye yönelik her türlü girişimi engellemek için önlemler alındığını belirtti.

Başkan Zelensky, Kiev'deki Ukrayna'dan tahıl konferansında yaptığı ayrı bir açıklamada, müttefiklerin savaş gemilerinin Karadeniz çevresinde güvenliği artırmak için yakında geleceğini duyurdu. Yapılan anlaşmalara dikkat çekerken, Karadeniz tahıl koridorunun korunmasının önemine değindi.

Başkan Zelensky'ye göre yılın en önemli başarılarından biri, tahıl koridorunun Rusya'nın katılımı olmadan inşa edilmesiydi. Başbakan Yardımcısı Olha Stefanishyna, Ukrayna'nın koridoru sağladığını ve tahıl gemilerini serbest bıraktığını iddia ederek, Karadeniz'de bu özerk ticaret yolunun oluşturulduğunu duyurdu.

Koridorun işleyişini destekleyecek özel bir sigorta fonu Birleşik Krallık'ın katkısının bir parçasıdır.

BM, Türkiye ve Rusya arasındaki tahıl anlaşması sona ermişti ve Ukrayna donanması daha önce Karadeniz'deki sivil gemiler için yeni, geçici rotalar açıklamıştı.

Rusya'nın deniz mayını yerleştirmesi, Ukrayna'dan tahıl taşıyan sivil gemilere yönelik olası saldırılara ilişkin Birleşik Krallık'tan gelen istihbarat raporlarında dile getirilen endişelerden biriydi.

Ukrayna, sivil gemilerin Odesa limanlarına gidiş-dönüş geçişine yönelik geçici koridorun engellere rağmen çalışmaya devam edeceğini doğruladı.

Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı Husiler, Aden Körfezi'nde yük gemisine saldırdı: 1 yaralı

Kırım'daki Rus işgalcilerin, Karadeniz Filosu gemilerini Novorossiysk limanına taşıyarak, Karadeniz üzerindeki kontrollerinde stratejik bir değişiklik sinyali verdikleri bildiriliyor.

2 Kasım'da Başkan Zelensky, Rusya'nın bölge üzerindeki kontrolünü giderek kaybettiğini ve doğu kısmına çekildiğini duyurdu.

Kaynak: marineinsight.com

Editör: Haber Merkezi