Rusya’nın Karadeniz’deki limanları vurmasının ardından alternatif rota arayışları gündeme gelmişti. Ukrayna Hırvatistan üzerinden tahıl ihracatına başladı.

Karadeniz Tahıl Koridoru’na alternatif arayan Ukrayna, Hırvatistan'daki limanlar üzerinden tahıl ihracatına başladı.

Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu Husiler, Kızıldeniz'de Yunanistan'a ait gemiyi vurdu

Ukraynalı yetkililer, Hırvatistan limanları üzerinden tahıl ihracatına başladıklarını duyurdu. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yulia Sviridenko, "Burada söz konusu olan niş bir ticaret yolu olsa da şimdiden oldukça sevildi" dedi. Sviridenko, bu olanaktan dolayı minnettar olduklarını ifade etti. Sviridenko, şu ana kadar Hırvatistan limanlarından ne kadar tahıl ihracatı yapıldığı konusunda ise bilgi vermedi.

Ukrayna, Hırvatistan üzerinden oluşturulan yeni ticaret yolunun genişletilmesini de planlıyor. Bu lojistik rotasının savaştan sonra da iki ülke arasındaki ticaret açısından önemli bir rol oynamaya devam edeceği görüşünde.

Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması'ndan çekilen Rusya, Ukrayna'nın Karadeniz'deki limanlarına saldırılarını yoğunlaştırmıştı. Ukrayna alternatif tahıl rotaları için çalışmalar yapmaya başlamıştı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, temmuz ayının sonunda Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'e düzenlediği ziyarette, Hırvatistan'ın Tuna Nehri ve Adriyatik Denizi üzerindeki limanlarının tahıl ihracatında kullanılabilmesi amacıyla bir anlaşma imzalamıştı.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi