Doğu Akdeniz'de hidrokarbon arama çalışmalarını devam ettiren Türkiye, bölgedeki varlığını arttırmak için her geçen gün yeni hamleler yapıyor. Türkiye, Yunanistan ile sorun yaşadığı Doğu Akdeniz bölgesi için çarpıcı bir hamlede daha bulundu. Daha önce Libya ile deniz yetki anlaşması imzalayan Türkiye, bu kez de Libya'da askeri üs kuracak.

99 yıllık imza atıldı

'Meslek Şehitleri' için İstanbul Boğazı'na çelenk bırakıldı 'Meslek Şehitleri' için İstanbul Boğazı'na çelenk bırakıldı

Türkiye'nin, Libya'nın Akdeniz kıyısındaki kenti Khums'da bulunan Khums Limanı'nı askeri üs kurmak için 99 yıllığına kiraladığı öğrenildi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne verilecek limanda kurulacak askeri üsle Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki egemenliğinin pekiştirilmesi, Türk karasularının denetiminin arttırılması ve ticari gemilerin güvenliğinin sağlanması planlanıyor. 

Bölgede kurulacak askeri üsse Libya harekâtını başarıya ulaştıran Türk milli İHA/SİHA sistemleri ile hava savunma sistemlerinin konuşlandırılmasının planlandığı gelen bilgiler arasında yer alıyor. 

Türk DEGS duyurdu

Türkiye'nin Libya'daki girişimini İstanbul Topkapı Üniversitesi Öğretim Üyesi Müstafi Tümamiral Doç. Cihat Yaycı'nın başkanlığını yaptığı Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (TÜRK-DEGS) sosyal medya hesabından duyurdu. 

Türk Degs paylaşımında şu ifadelere yer verdi;

Türkiye, Libya'da askeri üs kurmak için El Khums Limanı'nı 99 yıllığına kiraladı.

Türk Deniz Kuvvetleri ve Kara kuvvetlerine verilecek olan limanda Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) askeri üs kuracak.

Kiralanan liman ile birlikte Türk deniz yetki alanlarına karşı da önleyici savunma ve aynı zamanda da ticari gemilerin güvenliğini sağlayacak.

Türk savaş gemisi 3 gün önce görülmüştü

Türkiye'nin üs kurmak için kiraladığı Khums Limanı'nı yakınlarında geçtiğimiz gün Türk savaş gemisi görülmüştü. Türk Deniz Kuvvetleri'ne ait G sınıfı bir fırkateyn ve ona eşlik eden Sikorsky helikopterleri 13 Ağustos günü El Khums limanı yakınlarında olduğu belirlenmişti. 

Sırada Vatiye Üssü var

Ankara-Trablus arasındaki askeri işbirliğinin bir üst safhaya taşınması kapsamında Vatiye Askeri Hava Üssü’nün Türkiye’nin kullanımına verilmesi de gündemde. Hava araçlarıyla tahkim edilecek Vatiye ile birlikte bir adım da Akdeniz kıyısındaki liman kenti Misrata’da atılacak.

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi