Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı Kıyı Emniyeti şehit ve gaziler için İstanbul Boğazı’nda gösteri yaptı

Denizciler Sendikası’nda istifalar başladı. Aralarında kılavuz kaptanların da olduğu istifa dalgasının nedeninin kamuda çalışan işçilerin sendikasız işçilerden yarı yarıya daha az özlük ve maddi haklara sahip olmaları olduğu belirtildi.

Sendikalı ve sendikasız işçiler arasındaki farkların tüm işçileri rahatsız ettiği, bunun iş huzurunu da etkilemesinden endişe edildiği kaydedildi.

7DENİZ'e ulaşan işçiler, istifaların sadece kılavuz kaptanlarla sınırlı olmadığını, teknik personel ve seyir trafiğini takip eden teknik uzman personel ile fenercilerin de istifa etmeye başladıklarını bildirdi.

İşçiler, yapılan son kamu işçi ilanlarına yeterli başvuru olmadığını belirterek, bunun nedeninin de ücret düşüklüğü ve özlük hakları farklarının olduğunu kaydettiler.

Sendika yetkililerinin yalnızca koltuklarını korumaya çalıştıklarını belirten işçiler, Türkiye Denizciler Sendikası’nın istifa eden üyelerin yetki almaması için şubelerini lağvetme kararına vardığı bilgisini aldıklarını da söylediler.

İşçiler istifaların ilerleyen günlerde daha da artacağını ifade ederken TÜRK-İŞ’in sendikaya karşı alacağı tutumun da takipçisi olacaklarını vurguladılar.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi