Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İngiliz Financial Times gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin enerji bağımsızlığını artırmak için çeşitli adımlar attığını söyledi. Türkiye’nin doğal gaz ihtiyacının neredeyse tamamını ithal ettiğini kaydeden Bayraktar, tek bir tedarikçiye bağımlı kalmadan yeni bir tedarik portföyü oluşturmayı hedeflediklerini belirtti.

Bayraktar, bu kapsamda Exxon ile uzun vadeli bir anlaşma için görüştüklerini anlatarak bu LNG anlaşmasıyla Türkiye'nin yılda 2,5 milyon ton LNG sağlayacağını belirtti. Bakan Bayraktar, Exxon ile görüşmelerin tamamlanması halinde anlaşmanın 10 yıl sürebileceğini aktardı.

Türkiye'nin petrol ithalatı şubatta yüzde 11 arttı Türkiye'nin petrol ithalatı şubatta yüzde 11 arttı

Türkiye'nin tedarik güvenliğini sağlamak için farklı kaynaklardan gaz alımı seçeneklerini değerlendirdiklerini ifade eden Bayraktar, “Tedarik güvenliği için bir yerden gaz almamız gerekiyor. Bu Rusya olabilir, Azerbaycan olabilir, İran olabilir veya LNG seçenekleri olabilir. Rekabetçi bir noktadan değerlendirmemiz gerekiyor” diyerek en uygun seçeneklere yöneleceklerini söyledi.

Bayraktar, Türkiye’nin ilk nükleer santrali olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapımında Rusya ile iş birliği halinde olduklarını anımsatarak Karadeniz'de benzer bir nükleer projeye Rusya'nın yanı sıra, Güney Kore’nin de ciddi bir ilgisi olduğuna değindi.

Türkiye’nin Karadeniz’de doğal gaz, Güneydoğu’da da petrol çıkarıp işlediğine vurgu yapan Enerji Bakanı, bu yıl sonunda Karadeniz’de doğal gazın yanı sıra petrol aranacağını da aktardı. Bayraktar, yürütülen bu projelerin 'Oyunun kurallarını değiştirecek bir potansiyele sahip' olduğunu söyledi.

Editör: Haber Merkezi