ABD Hazine Bakanlığı, geçen yıl ekim ayında ham petrolünü belirlenen tavan fiyatın üstünde taşıdıkları gerekçesiyle Türkiye ve BAE'den iki denizcilik şirketine yaptırım kararı almıştı.

ABD, G7 ülkeleri ve Avustralya'nın 2022 Aralık ayında Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın petrol gelirlerini sınırlamak amacıyla yürürlüğe soktukları "tavan fiyat" uygulamasıyla alınan yaptırım kararına maruz kalan Türk şirketi olan Sabancı Ailesi'ne ait Yasa Denizcilik, alınan karara kalşı verdiği mücadeleyi kazandı. Patronlar Dünyası'ndan Gökmen Mert Kural'ın haberine göre, aradan geçen 6 ayın ardından Yalçın Sabancı'nın kurduğu Yasa Denizcilik'e ait tankere uygulanan yasak kaldırıldı. ABD Yönetimi, kara listeye alınan ilk tankerin ticarete geri dönmesine izin verdi.116.000 dwfluk 2007 yapımı Yasa Golden Bosphorus ve tescilli sahibi Ice Pearl Navigasyon artık güvenli şekilde ticarete devam edecek. 

Hatırlanacağı gibi Rus ham petrolü için varil başına belirlenen 60 dolarlık fiyatın üstünde taşımacılık yapan şirketlere yaptırım başlamıştı. Alınan karar uyarınca Golden Bosphorus tankerinin sahibi YASA Holding'in bağlı olduğu Ice Pearl Navigation SA ile BAE merkezli SCF Primoyre tankerinin sahibi Lumber Marine SA şirketlerine yaptırıma maruz kalmıştı. 

Mısır'a giden tanker Çanakkale Boğazı'nda arızalandı Mısır'a giden tanker Çanakkale Boğazı'nda arızalandı

ABD Yönetimi'nden yapılan açıklamada Türk şirketin Rus ESPO ham petrolünü varil başına 80 doların üzerinde bir fiyata taşıdığı, BAE merkezli şirketin de varili 75 doların üzerindeki bir fiyata Novy Port Rus ham petrolü taşıdığı ifade edilmişti. 

Editör: Haber Merkezi