Türk sahipli şirketler Prive Shipping ve Prive Overseas Marine, filolarındaki PS Dream isimli tankerden denize kasıtlı olarak petrol boşaltıldığı gerekçesiyle ABD’de yargılandı.

Şirketler dört ağır suçla itham edildi. Bunlar; Komplo, APPS ihlali ve iki kez adaleti engelleme. Geminin kaptanı Abdurrahman Korkmaz ise APPS ihlali ve Sahil Güvenliğin gemiyi denetlemesini engelleme suçlarıyla itham edildi.

Mahkemede itiraf

ABD Adalet Bakanlığı Halkla İlişkiler Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, PS Dream adlı motorlu tankeri işleten Türk şirketi Prive Overseas Marine LLC ve Prive Shipping komplo kurmak, Gemilerden Kaynaklanan Kirliliği Önleme Yasasını (APPS) bilerek ihlal etmek ve petrol kayıt defterinde tahrifat yapılmasıyla ilgili olarak adaleti engellemek suçlarını kabul etti.

Suç itirafları New Orleans'taki federal mahkemede ABD Bölge Mahkemesi Baş Yargıcı Nannette Jolivette Brown huzurunda yapıldı. Mahkemenin itiraf anlaşmasını onaylaması halinde şirketler toplam 2 milyon dolar para cezasına çarptırılacak ve dört yıl denetimli serbestliğe tabi tutulacaklar. Geminin kaptanı olan Türk vatandaşı Kaptan Abdurrahman Korkmaz hakkında da ayrı bir suç duyurusunda bulunuldu.

Ceza davası, 11 Ocak 2023'te bir sonraki uğrak limanı olan New Orleans'taki Sahil Güvenlik ile temasa geçen ve denize petrol pompalandığını gösteren bir video paylaşan bir mürettebat üyesinin raporuyla açıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Denetim sırasında Sahil Güvenlik'e sunulan sahte kayıtlar, mürettebatın New Orleans'a yaptığı yolculuk sırasında petrolle kirlenmiş atıkları denize boşalttığı ve gemilerden kaynaklanan petrol kirliliğini düzenleyen uluslararası bir anlaşma olan MARPOL Ek I'e uymadığı gerçeğini gizlemeyi amaçlıyordu. Mahkeme belgelerine göre, gemi kaptanı mürettebat üyelerine petrol atıkları içeren artık yağ tankından denize pompalamalarını emretti. Çamur da dâhil olmak üzere atık yağ makine dairesinden geliyordu ve önceki bir mürettebat tarafından geminin güvertesindeki artık yağ tankına uygunsuz bir şekilde aktarılmıştı. Prive Shipping'in üst düzey yöneticileri petrolle kirlenmiş atığın tankta kaldığının farkındaydı ve gemi kaptanı tarafından denize döküldüğü konusunda bilgilendirilmişlerdi.”

Adalet Bakanlığı Çevre ve Doğal Kaynaklar Bölümü'nden Başsavcı Yardımcısı Todd Kim, "Gemilerden kaynaklanan kasıtlı kirlilik, kayıtların kasıtlı olarak tahrif edilmesi ve adaletin engellenmesi ciddi çevre suçlarıdır ve yasalar çerçevesinde sonuna kadar kovuşturulacaktır. Gemilerden kaynaklanan kirliliği düzenleyen denizcilik yasaları, okyanus sularının bir çöplük olarak kullanılmamasını sağlamayı amaçlamaktadır" dedi.

İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti İzmir'de plankton patlaması: 2 ilçede denizin rengi değişti

Çevre Koruma Ajansı (EPA) Uygulama ve Uyum Güvencesi Ofisi Müdür Yardımcısı David M. Uhlmann ise "Denizcilik sektörünün uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmesinin ve gemilerden kaynaklanan yasadışı kirliliği durdurmasının zamanı çoktan geldi. Yasadışı okyanus boşaltımı ve bu ihlalleri gizlemek için kayıtlarda tahrifat yapılması EPA ve federal kolluk kuvvetleri ortaklarımız tarafından hoş görülmeyecektir" ifadelerini kullandı.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi