Firmasının offshore sektörüne sunduğu ürünlerden ve verdiği hizmetlerden söz eden TNR Offshore Süreç Yöneticisi Ömür M. Kızılsu, “TNR Offshore Türkiye'de DNV Sertifikalı Offshore Kargo Taşıma Konteynerlerinin tek yerli ve milli üreticisidir. Son beş yılda çok sayıda ürettiğimiz açık deniz konteynerleri ile TPAO ve TP-OTC’nin ülkemiz denizlerindeki doğalgaz arama ve sondaj çalışmalarında destek sağlamaktayız. Şirketimiz, mobilizasyon alanlarında hızlı, ekonomik ve özel kullanım amaçlarına hizmet eden kalıcı ve geçici yapıları ile ihtiyaca özel çözümleri bir arada sunmaktadır. Yerli ve çok uluslu petrol, gaz sektörü şirketleri ile kontak halinde olan firmamız her yıl artan miktarlarda talepler almaktadır. Katılım sağladığımız uluslararası fuar, etkinlik ve organizasyonlar ile müşteri portföyümüz her yıl daha da genişlemektedir” şeklinde konuştu.

TPAO millileştirme birimiyle çalışmak bizi gururlandırdı

Mavi Vatan’daki Filonun en güçlüsü Abdülhamid Han Mavi Vatan’daki Filonun en güçlüsü Abdülhamid Han

2018 yılında denizlerimizde başlayan doğalgaz arama faaliyetlerinin ülkemiz için stratejik ve milli enerji açısından da dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına atılan büyük bir adım olduğunu söyleyen Kızılsu, “Keşif ve sondaj operasyonlarını yürüten TPAO ile birçok farklı projede birlikte çalışmaktayız. Şirketimiz, milli sondaj ve keşif gemilerinde kargoların taşınmasında kullanılacak özel amaçlı konteynerler konusunda talepler almış ve talepleri karşılamak üzere gerekli tüm Ar-Ge faaliyetlerini tamamlayarak DNV tesis ve üretim yeterlilik belgesini almıştır. Bu önemli operasyona katkı sağlamak, projelerde yer almak ve TPAO millileştirme birimi ile çalışabilme fırsatı bulmak bizleri de gururlandırmıştır” dedi. 

2018’den bugüne binin üzerinde ürün teslim ettik

Kızılsu, “TNR Offshore 2018 yılından bugüne, TPAO ve TP-OTC’ye 1000’in üzerinde, farklı tip ve ebatlarda DNV sertifikalı açık deniz konteyneri üretmiş ve teslim etmiştir. TNR Offshore, geniş teknik kadrosuyla enerji sektöründe de katma değeri yüksek ürünlerin Ar-Ge çalışmalarına ve kapasite arttırım yatırımlarına devam etmektedir. Açık deniz petrol ve gaz sektörünün ihtiyaç duyduğu yüksek kalite, güvenlik, uzun ömürlülük ve uygun fiyatlı ürünleri sunmaya devam eden şirketimiz, satış sonrası tamir ve bakım hizmetlerini de ayrıca sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Yerli şirket ve üreticilere destek devam etmeli

Türkiye’nin son yıllardaki offshore sektörüne yaptığı yatırımları ve dünyaya kıyasla yapılan çalışmaları değerlendiren Kızılsu, “Ülkemizde sağlanan keşif operasyonları neticesinde offshore endüstrisi son yıllarda hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Sürekli artan enerji talebi, karadaki enerji kaynaklarının azalması, daha verimli ve yenilenebilir enerji kaynakları ihtiyacı nedeniyle açık deniz sektörü yatırımlarının artarak devam edeceğini öngörüyoruz. Sektörel talepler yakın gelecekte artan ivme ile devam edecektir. Açık deniz endüstrisindeki bu büyüme istihdam artışı, ekonomik büyüme sağlamaktadır. Açık deniz kaynaklı temiz enerji karadaki enerji tesislerine göre daha az karbon emisyonu üretmektedir. Bu nedenle, offshore enerji kaynakları, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli etkendir. Dünya çapında önemli rolü olan bu sektörün ülkemizde de büyüyerek devam etmesi açısından yerli şirket ve üreticilere sağlanan destekler devam ettirilmelidir” şeklinde konuştu.

Yerli hizmet sağlayıcıları ve üreticiler yatırımlarına devam etmeli

Türk firmaların offshore sektörüne hizmet verebilme kabiliyetini ve bu konudaki artı ve eksileri yorumlayan Kızılsu, “Türkiye, offshore sektöründe gün geçtikçe önemli bir konuma gelmektedir. Sektörel ihtiyaçların büyük bir kısmı yurtdışında faaliyet gösteren şirketler tarafından karşılanmaktadır. Ülkemizde de ihtiyaç duyulan çeşitli hizmetleri ve ürünleri sağlayan şirket ve üreticilerin sayıları her geçen gün artmaktadır. Türkiye'de offshore sektörüne hizmet eden firmalar, yüksek kalite ve güvenlik standartlarına uygun, uluslararası standartlar ve yönetmeliklere göre sertifikalandırma gibi kalite bazında da yeterlilikleri sunarak hizmet vermeye devam ettikleri sürece offshore sektörünün verimliliği ve güvenliği artmaya devam edecektir. Sektörde yer almak isteyen hizmet sağlayıcıları ve üreticiler global anlamda kabul görecek yeterlilikleri sağlamak amaçlı faaliyet ve yatırımlarına devam etmelidir. Uzun ve zorlu süreçler gerektiren bu çalışmalar sonunda ortaya çıkması muhtemel ürün veya hizmetler mutlaka talep görecektir” dedi.

Kaynak: 7DENİZ DERGİSİ

Editör: Haber Merkezi