Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, yıllık değerlendirme toplantısında konuştu. Gültepe, konuşmasında, Türkiye'nin 2023'te 255,8 milyar dolarlık mal ihracatı gerçekleştirdiğini, küresel ihracattan aldığı payı yüzde 1,02'den yüzde 1,06'ya çıkardığını belirterek, otomotiv sektörünün 35 milyar dolarla ihracat şampiyonu olduğunu ifade etti.

Kimyevi maddelerin 30,5 milyar dolarla ikinci, hazır giyim ve konfeksiyonun ise 19,2 milyar dolarla üçüncü sırada yer aldığını dile getiren Gültepe, pazarlardaki daralmaya ve yurt içinde yüksek maliyetler nedeniyle bazı sektörlerin rekabetçiliğini kaybetmesine rağmen önemli bir başarı elde edildiğini vurguladı.

Gültepe, küresel ticaretin geçen yıl 2 trilyon dolar daraldığına dikkati çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

Dış ticaret açığı nisanda yüzde 12,9 arttı Dış ticaret açığı nisanda yüzde 12,9 arttı

"Talebin gerilediği bir dönemde, emek yoğun sektörlerimiz, yüksek maliyetler nedeniyle fiyat tutturmakta zorlandı. Depremler, bölgesel savaşlar ve çatışmalar da ticaretimize olumsuz yansıdı. Kayıplarımızı telafi etmek için alternatif pazarlara yöneldik. Tarihimizin en fazla heyet organizasyonuna imza attık. Toplam 222 alım ve ticaret heyeti organize ettik. 2023'te ihracat ailemize 18 bin firma daha kattık. Toplam ihracatçı firma sayısında 120 bine, 10 sektörde en yüksek ihracat değerine ulaştık. 23 sektörde 1 milyar dolar ihracat sınırını aştık. En çok ihracatı Almanya, ABD ve Irak'a yaptık. 113 ülkeye ihracatımızı artırırken 66 ülkede ihracat rekoru kırdık. 1 milyar doların üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını 50'ye çıkardık. Kilogram ihracat birim değerimiz 1,57 dolar oldu."

"İhracatımızın düştüğü 13 sektörün 12'sinde küresel talep geriledi"

Mustafa Gültepe, 27 sektörün 13'ünde ihracatın azaldığını belirterek, "Sözünü ettiğim 13 sektörden 12'sinde küresel talep geriledi ancak 7 sektörde Türkiye'nin ihracatında küresel talepteki daralmadan daha fazla düşüş var. Tablo bize, bu sektörlerde pazar kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Örneğin en büyük ihracatçı sektörümüz olan otomotiv, geçen yıl 42 ülkede pazar kaybı yaşadı" diye konuştu.

Geçen yıl toplam ihracatın yüzde 41'ini Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yaptıklarını, diğer Avrupa ülkeleriyle söz konusu oranın yüzde 56'yı geçtiğini anlatan Gültepe şunları söyledi:

"Yakın ve Orta Doğu ile Kuzey Amerika'yı da eklediğimizde yüzde 80'e ulaşıyoruz. Bu tablo bize bir şey gösteriyor; alternatif ve potansiyel pazarlarımızı uzak, yakın demeden yine radarımızda tutacağız ancak ağırlıklı olarak ithalat potansiyeli yüksek büyük pazarlara yöneleceğiz. Konjonktürel olarak baktığımızda işimizin 2023'ten daha kolay olmadığını biliyoruz. Çünkü yılın ikinci yarısından önce küresel ekonomilerde bir canlanma beklenmiyor. Küresel ticaretteki sınırlı büyüme beklentisinin elbette bize de birtakım olumsuz yansımaları olacak."

Gültepe, bazı sektörlerin yüksek maliyetler nedeniyle fiyat tutturmakta güçlük çektikleri için geçen yıl olduğu gibi bu sene de rakip ülkelerle rekabette zorlanacaklarını ifade ederek, 27 sektörün katılımıyla düzenledikleri delegeler çalıştayında tüm senaryoları göz önünde bulundurarak yol haritasını belirlediklerini dile getirdi.

Cumhuriyetin ikinci yüzyılına Türkiye'yi ihracatta ilk 10 ülke arasına çıkarma hedefiyle başladıklarına işaret eden Gültepe, adım adım bu hedefe ulaşmak için çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: Dünya.com

Editör: Haber Merkezi