Naval News tarafından aktarıldığı üzere Çinli Hudong-Zhonghua tersanesi tarafından Tayland donanması için inşa edilen Type 071E sınıfı Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) deniz denemelerini tamamladı. Geminin ismi HTMS Chang III olarak belirlendi. Çin merkezli haber ajansı Global News China’nın aktardığı bilgilere göre geminin test sonuçlarının tüm performans parametrelerinin, Taylandlı yetkililer tarafından sıcak bir şekilde karşılandığını bildirdi.

 

Çin donanması için üretilen Type 071’in tasarımını temel alan Type 071E gemisinin 6,1 milyar Bt’ye (200 milyon ABD Doları) mal olduğu bildirildi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması (PLAN) şuan envanterinde 8 adet Type 071 sınıfı Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) bulunduruyor. Tayland bu sınıfın ilk ihracat müşterisi oldu.

 

Çin’in üçüncü uçak gemisi Fujian denize indirildi

 

İsrail'in İran'a misillemesi denizcilik sektörünü alarma geçirdi İsrail'in İran'a misillemesi denizcilik sektörünü alarma geçirdi

Çin’in bugüne kadarki en büyük uçak gemisi olan Type-003 Fujian, denize indirdi. Type-003, boyut olarak ABD Deniz Kuvvetlerine rakip olan ilk Amerikan olmayan uçak gemisi olmakta. Uçak gemileri, Çin’in mavi deniz donanmasının büyüyen bir parçasıdır. Bu bağlamda Fujian, boyut olarak ABD Donanması’na ait olan Ford ve Nimitz sınıfı gemilere benzemektedir.

 

Açık kaynak istihbarat kaynakları, Fujian adlı uçak gemisinin 17 Haziran 2022 tarihinde Çin’in Şanghay kentinden denize açıldığını doğruladı. Bu kapsamda Fujian, Çin’in ilk uçak gemisini devreye almasından 10 yıl sonra denize indirildi. Geminin Çin Donanmasının yeteneklerini daha da genişleteceği ve olgunlaştıracağı düşünülmekte.

 

Uydu görüntülerinde de görünen denize açılma töreni sırasında gemi üzerine “Güçlü ve modern bir donanma inşa etmek ve Çin’in güçlü ordu rüyasının gerçekleşmesine güçlü destek sağlamak. Çin Hükumetinin orduyu güçlendirme hedefini gerçekleştirmek ve ordusunu her yönden dünya çapında bir ordu haline getirmek” yazılmıştır.

 

7DENİZ 

Editör: Haber Merkezi