İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği (GYHİB) Başkanı Cem Seven’in ev sahipliğinde düzenlenen, Norveç’in en yüksek tirajlı gazetelerinden Aftenposten/e24 muhabiri Hanne Christiansen’in davet edildiği toplantıya katıldı.

Salı günü Bahçelievler Dış Ticaret Kompleksi’nde, İstanbul Ticaret Bakanlığı İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği’nde gerçekleştirilen toplantıya, Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GİSBİR) Genel Sekreteri Mehtap Özdemir de katıldı.

Toplantıda, gazetede yakın zamanda yer alan Türk tersanelerine yönelik asılsız haberlere ilişkin Türk gemi inşa sektörü hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Meclis toplantısında gündeme gelmişti

Yunan bayraklı gemi limandan çıkarken karaya oturdu Yunan bayraklı gemi limandan çıkarken karaya oturdu

GYHİB Başkanı Cem Seven, Norveç basınında yer alan haberleri 8 Şubat’taki Deniz Ticaret Odası’nın meclis toplantısında detaylarıyla gündeme getirmişti.

15-16 Ocak tarihlerinde Norveç haber portallarında bir Türk sendikasının, Türkiye tersanelerindeki çalışma koşullarını şikâyet eden bir röportajının yayınlandığını belirten Seven, haberde tersane işçilerinin kötü koşullarda çalıştığı, güvenlik ekipmanlarının işçiler tarafından sağlandığının yer aldığını aktarmıştı. Seven haberde ayrıca, tersanelerde her yıl ortalama 28 kişinin can verdiği, 2022’de 28 kişinin vefat ettiği ve ölümlerin saklandığı, tersane işçilerin günde 1300 TL yevmiye aldıkları, Türk tersanelerinde çok sayıda Norveçli armatörler için römorkör inşa edildiği bunların Norveçli vergi mükellefleri tarafından doğrudan veya dolaylı finanse edildiğinin yer aldığını, Türk sendikanın Norveç’teki sendikadan daha sert tedbirlerin uygulanmasını istediğinin belirtildiğini söylemişti.

Seven, Norveçli armatörlerin benzer soruları kendilerinin çalıştıkları tersanelerde problem yaşamadıkları şeklinde yanıtladığını belirterek şöyle konuşmuştu:

“Oslo büyükelçiliğimiz ile görüşmeler gerçekleştirdik. Kendileri haber portalına cevap hazırlamamız gerektiğini söyledi. 19 Ocak’ta Oslo Büyükelçisi bizi arayarak bir Sosyalist Sol Partisi üyesinin Norveç Çalışma Bakanlığı’na çıkan haberler üzerine soru önergesi verdiğini bildirdi. Hafta sonu Norveçli avukatlarla ortak bir yazı hazırladık. Cevabımızı Oslo büyükelçiliğine ilettik. Haber portalına da gönderdik. Soru önergesi çalışma bakanı tarafından cevaplandı. Kendisi Türk tersanesindeki şartların kurallara uygun şekilde olduğunu söyledi.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi