Denizcilik sektörünün alternatif yakıtlara olan ilgisi 2024 yılına girerken azalma belirtisi göstermiyor. DNV-Maritime'ın verilerine göre, yılın başından bu yana 23 metanol yakıtlı gemi Alternative Fuels for Shipping Index (AFI) veri tabanına eklendi. Bu sıralamada konteyner gemiciliği sektörü başı çekerken, sektörün sürdürülebilir yakıtlara yönelik ivmesi de güçlendi.

DNV Baş Danışmanı Martin Christian Wold tarafından yapılan açıklamaya göre, AFI'ye 10adet LNG ile çalışan gemi eklendi. Sipariş eğilimi, metanol ve LNG arasındaki üstünlük yarışının devam edeceği yönünde geçen yılki eğilimleri devam ettiriyor gibi görünüyor.

Sipariş edilen metanolle çalışan gemilerin büyük bir kısmı tek bir armatörle ilişkilendirilebilir. Ocak 2024'ün ortasında Singapur merkezli denizcilik şirketi Ocean Network Express (ONE), Jiangnan Tersanesi ve Yangzijiang Shipbuilding'e 12 adet 13.000 TEU metanol çift yakıtlı konteyner gemisi siparişi verdiğini doğruladı.

Her bir tersane 6 gemi inşa edecek. Gemiler çift yakıtlı metanol tahrik sistemine sahip olacak ve hepsinin 2027 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

Bulker sektörü de metanol dalgasına katılıyor. Çinli bulker sahibi Fujian Guohang Ocean Shipping (Group), vatandaşı Wuhu Shipyard Co. ile 10 adede kadar 89.000 dwt metanol çift yakıtlı dökme yük gemisi için bir inşa anlaşması imzaladı.

Sözleşme kapsamında, Wuhu Tersanesi 4 sağlam ünite ve 6 adede kadar ilave kardeş gemi inşa edecek.

Ocak 2024'te ayrıca Maersk'in 16.000 TEU'luk metanol özellikli konteyner gemisi Ane Mærsk'in ismi verildi.

LNG ile çalışan gemilerin teslimatları da 2024 yılının başından bu yana yüksek seyrediyor.

Önde gelen Çinli otomotiv üreticilerinden SAIC Group, LNG çift yakıtlı araba gemisi SAIC Anji Sincerity'ye resmi olarak isim verdi ve hizmete aldı.

CSSC Jiangnan Tersanesi tarafından inşa edilen ve 7.600 park yeri bulunan gemi, SAIC Group'un bir iştiraki olan SAIC Anji Logistics için özel olarak inşa edildi.

Saic Motor, SAIC Anji Sincerity'nin şu anda faaliyette olan dünyanın en büyük LNG çift yakıtlı ro-ro gemisi olarak öne çıktığını söyledi.

Japonya'daki bir tersanede inşa edilecek ilk Capesize LNG yakıtlı dökme yük gemisine isim verildi ve teslim edildi.

NYK tarafından sipariş edilen 210.000 dwt'lik SG Ocean gemisi, JFE Steel Corporation (JFE) ile yapılan uzun süreli birbirini takip eden sefer kiralama sözleşmesi kapsamında Avustralya'dan Japonya'ya demir cevheri ve kömür taşımak üzere kullanılacak.

Son teslimatlar arasında Stena RoRo'nun çok yakıtlı E-Flexer Ala'suinu gemisi de yer alıyor.

E-Flexer serisi LNG, geleneksel deniz yakıtı (MGO) veya biyodizel ile çalışabilen motorlarla donatıldı.

Yakıt ikmali cephesinde, Çin'in ilk metanol yakıt ikmal gemisi Hai Gang Zhi Yuan da dâhil olmak üzere, yılın başından bu yana birkaç önemli gemi teslimatı rapor edildi.

Sanmar, Fransız limanına kompakt liman römorkörü teslim etti Sanmar, Fransız limanına kompakt liman römorkörü teslim etti

Singapur Limanı'nda konuşlandırılacak olan 12.000 metreküplük LNG bunker gemisi Brassavola, Mitsui O.S.K. Lines'ın (MOL) yüzde 100 iştiraki olan Indah Singa Maritime'a teslim edildi.

Trafigura, Frontline ve Golden Ocean tarafından kurulan uluslararası bir deniz yakıtı ortak girişimi olan TFG Marine, ilk LNG yakıtlı bunker tankerini geçen ayın sonunda suya indirdi.

MT Diligence adlı 5,000 dwt'lik yeni inşa gemi, şirketin Singapur gibi önemli bir yakıt ikmal merkezinde yürüttüğü düşük kükürtlü akaryakıt ve biyoyakıt ikmal operasyonlarına katılacak.

Bu arada, Çin Devlet Gemi İnşa Şirketi'nin (CSSC) bir yan kuruluşu olan Hudong-Zhonghua, yurttaşı Anhui Changjiang LNG tarafından sipariş edilen bir LNG yakıt ikmal gemisini denizle buluşturdu.

14.000 metreküplük LNG yakıt ikmal gemisi 24 Ocak’ta suya indirildi. Gemi şimdi yeni bir deniz denemeleri aşamasından geçecek ve bu yılın ağustos ayında teslim edilmesi planlanıyor.

Son rakamlar itibariyle, sipariş edilen gemilerin yaklaşık yüzde 16'sı alternatif yakıtları tercih ederek, yalnızca yüzde 6-7'si alternatif yakıtlı olan mevcut küresel filoya kıyasla önemli bir sıçrama kaydetti.

LNG, gemi inşacıları arasında öne çıkan bir tercih olarak sipariş edilen gemilerin yüzde 9,4'ünü oluşturuyor. Veriler ayrıca metanolün artan popülaritesini de ortaya koyuyor.

Bunker gemisi, daha önce Sembcorp Marine olarak bilinen ve 29 Ocak'ta sosyal medya aracılığıyla teslimatı duyuran Singapurlu Seatrium tarafından inşa edildi.

Metanol, 2023 yılında 138 gemi siparişiyle en popüler alternatif yakıt seçeneği olduğunu kanıtladı.  Bu, bir önceki yıl bu yakıtla çalışmak üzere sipariş edilen 35 gemiye kıyasla büyük bir artış anlamına geliyor. Konteyner gemileri (106) bu segmente hâkim olurken, onları dökme yük gemileri (13) ve araba gemileri (10) takip etti.

DNV, 2023 yılında tercih edilen ikinci alternatif yakıtın 130 gemi siparişi ile LNG olduğunu ve bu sayının 2022'deki 222'ye gerilediğini belirtti ve sadece yeni inşa gemilere bakıldığında, metanol siparişlerinin önemli bir kısmının yenileme amaçlı olması nedeniyle LNG'nin önde olacağını kaydetti. LNG için en aktif segment konteynerler (48) olurken, bunu araba taşıyıcıları (40) ve tankerler (30) takip etti.

İleriye bakıldığında, DNV'nin 2028 projeksiyonları umut verici bir gidişatın altını çiziyor. Kuruluş, LNG ile çalışan gemilerin, LNG Taşıyıcıları hariç, etkileyici bir şekilde 1.016 gemiyi oluşturacağını öngörüyor. Ayrıca, Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) kullanan 218 gemi ve metanol ile çalışan 257 gemi de tahminler arasında yer alıyor.

Kaynak: Offshore Energy 

Editör: Haber Merkezi