Ocean Network Express'in (ONE) konteyner gemisi ONE Orpheus, ay başında Süveyş Kanalı'nda meydana gelen olayın ardından operasyonlarını askıya almak zorunda kaldı. Gemi konteynerlerini boşalttıktan sonra 25 Aralık'ta Türkiye'ye vardı.

Şirket ilk olarak Mısır'daki hava koşulları nedeniyle 1.102 feet (336 metre) uzunluğundaki konteyner gemisinin onarımının tamamlanmasında gecikmeler yaşandığını bildirmişti. 2008 yılında inşa edilen gemi NYK tarafından ONE için işletiliyor. Gemi 6 Aralık'ta yüzen bir köprüye çarptıktan sonra Süveyş Kanalı'nda seyir kontrolünü kaybederek karaya oturmuştu. Hasar danışmanı WK Webster kaza raporunda "çarpışma sonucunda geminin sancak gövdesinde su hattının üzerinde önemli bir hasar meydana geldiğine dair" belirtiler olduğunu söyledi.

Onarımların tamamlandığı ve geminin 17 Aralık'ta Mısır'dan ayrıldığı bildirildi. ONE müşterilerine 26 Aralık'ta Rotterdam'a ulaşmasının beklendiğini bildiriyordu, ancak daha sonra başka bir açıklama yapılmadan sefer iptal edildi. Mısır'dan ayrıldıktan iki gün sonra ONE, müşterilerine "ilave acil onarım gerektireceği", yani geminin planlandığı gibi yolculuğuna devam edemeyeceği bilgisini verdi.

Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı Arkas, Hapag Lloyd ve Rif Line'dan Kızıldeniz atağı

Yolculuk geçen hafta ortasında Pire'de sonlandırıldı. Pire'ye 20 Aralık'ta varan gemi 23 Aralık'a kadar burada kaldı ve yüklü konteynerlerin tamamı Yunan terminalinde boşaltıldı. ONE, konteynerlerin Yunanistan'dan varış noktalarına daha fazla aktarılması için düzenlemeler yapmayı planlıyordu.

Gemi önce Çanakkale Boğazı'nın güneyine doğru hareket etti ve ardından Çanakkale'nin kuzeyinde Marmara Denizi'ne geçiş yaptı. 25 Aralık'ta burada demirledi. Raporlar, geminin Süveyş Kanalı'nda yaşadığı olay nedeniyle onarımları tamamlamak için kuru havuza gitmesi gerekeceği yönünde.

Webster müşterilerine, gemiyi onarım için hizmetten alma kararına bağlı olarak nakliyatçıların General Average’ı devreye girdiğini görebileceğini söylüyor. Göndericilerin konteynırlarını teslim almadan önce güvenlik önlemleri almaları gerekebileceği konusunda uyarıyorlar.

Geminin transit sırasında karaya oturmasına neyin sebep olduğuna dair şu ana kadar ek bir rapor alınmadı. Süveyş Kanalı İdaresi, geminin dümeninde meydana gelen sorunların dümen arızasına yol açtığını öne sürdü.

Editör: Haber Merkezi