Japon gemi üreticisi Sumitomo, ticari gemiler için yeni sipariş almayı durdurma kararı aldı. Tersane, mevcut sipariş kaydını tamamladıktan sonra gemi inşa sektöründen çıkış yapacak ve işin gemi onarım tarafını yürütmeye devam edecek.

Yokusaka'da yer alan tersane en çok aframax tankerleriyle tanınıyor ve 100'den fazla aframax tanker inşa etti.

Japon gemi yapımcıları, son yıllarda gemi inşa sipariş defterine hakim olan Çin ve Güney Kore'deki tersanelerin kıyasıya rekabetiyle karşı karşıya.

Ana şirket Sumitomo Heavy Industries, gemi inşa sistemini elden geçirmek ve hatta kabul ettiği gemi siparişlerinin sayısını sınırlamak gibi çeşitli önlemler almasına rağmen gemi inşa işini sürdürmekte zorlandığı için faaliyetlerini sonlandırmayı tercih ettiğini açıkladı.

Şirket açıklamasında ayrıca, çelik ve diğer gemi inşa malzemeleri ve ekipmanları gibi hammadde fiyatlarındaki artış ve denizaşırı rakiplerin yoğun rekabetinden kaynaklanan artan arz ve talep açığı gibi faktörlerin şirketi geleceğe yönelik planlarını yeniden değerlendirmeye zorladığını belirtti. Dikkatli müzakerelerin ardından şirket, 2024 mali yılında genel ticari gemiler için yeni sipariş kabul etmemeye karar verdi.

Sanmar, Robert Allan Ltd tasarımı 300. römorkörünü teslim etti Sanmar, Robert Allan Ltd tasarımı 300. römorkörünü teslim etti

Tersane, onarım hizmetleri vermeye devam edeceklerini ve işin devam edeceğini belirtti. Şirket ayrıca, yenilenebilir enerji sektörüne geçiş yapmayı ve bu sektördeki gemiler üzerinde işbirliği yapmayı planladığını açıkladı. 

Editör: Haber Merkezi