TOC Europe'un Tedarik Zincirinde Altyapının Rolü başlıklı oturumunda konuşan Barselona Limanı Strateji Müdürü ve Medports Genel Sekreteri Jordi Torrent, Çin'den ayrışmanın başladığına dair kanıtlar gördüklerini söyledi.

Torrent, “Analistlerin ticaretle ilgili olarak söyledikleri, ABD, Çin ve Avrupa arasındaki gerginlik, limanlarımızı gerçekten etkiliyor" dedi.

Çin açık bir şekilde İspanya ile en büyük ithalatçı ve ihracatçı olmaya devam ediyor, ancak rakamlar Akdeniz bölgesi içinde ticaretin arttığını gösteriyor. Torrent, son üç-dört ayda bu durumun Ümit Burnu sapmalarından kaynaklanmış olabileceğini belirtirken, son iki yılda özellikle Türkiye ve Fas ile Akdeniz trafiğinde bir artış olduğunu söyledi.

Torrent, Türkiye'ye bakıldığında, Zara, Colombia ve Massimo Dutti gibi markaların arkasındaki şirket olan Inditex'in üretimini Asya'dan Türkiye'ye taşıdığına dikkat çekti. Inditex, üretimini Türkiye ve benzeri ülkelere taşıyarak İspanya'daki küresel lojistik tesislerine daha da yakınlaşıyor.

Barselona kıyı elektriğine sahip ilk Akdeniz limanı oldu Barselona kıyı elektriğine sahip ilk Akdeniz limanı oldu

Fas ile artan trafiğin yanı sıra Çin'den Tayland ve Vietnam gibi Güneydoğu Asya ülkelerine üretim yapan şirketlerin de benzer bir etkiyle karşılaştıklarını söyleyen Jordi Torrent, “Bu da bizi, yani limanları, terminalleri, altyapımızı uyarlamaya zorluyor” diye konuştu.

Bu örneklerden biri artan ro-ro trafiği ve Barselona Limanı önümüzdeki haftalarda üçüncü ro-ro terminali için ihaleye çıkacak. Liman, Türkiye ve Fas'tan gelen kamyonlarda ve Asya'dan gelen araba taşıyıcılarındaki bitmiş otomobillerde, özellikle Çin'den gelen elektrikli arabalarda bir artış görüyor.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi