İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Ekim ayı Meclis Toplantısı’nda söz alan Meclis Üyesi Sina Şen, İstanbul deniz yoluyla toplu taşımacılık yapan teknelerin yaşadığı çekek fiyatları ve çekik yeri sorununa değindi.

İstanbul’da deniz yoluyla toplu taşıma yapan firmaların ortak çekek yerine ihtiyaç duyduğunu dile getiren Şen, “Şu anda Poyraz Köy’deki balıkçı barınağı, Tuzla’da bir yer ve Yalova’daki 2-3 yerden bahsediyoruz. Her geçen gün daha da azalıyor. Tersaneler hizmetini arttırdıkça kapalı alanlarını çoğaltıp yat imalatına yöneldikçe bizim çekek yerleriyle ilgili sorunlarımız artıyor. Ya burada bakanlık bir tolerans gösterecek, ya da bizlerin bakım-onarım ve yeni imalatlarımızı yapacağımız bir alan gösterecek” dedi.

MIP Başkanlığına Vincent NG atandı MIP Başkanlığına Vincent NG atandı

Ulaştırma Bakanlığından destek talebi

Teknelerin aldığı yakıt desteğini de ele alan Şen, “Bizlerin sübvanseye ihtiyacımız var. Yıllardır, ÖTV’siz yakıtla ilgili sübvanse anlatıldı ama bunlar bize verilirken de diğer taraftan da yolcu ücretlerine yansıtılması sebebiyle baskılanan bir durum var. Bizler desteklenmeye ihtiyaç duyar bir sektör haline geldik. Dolayısıyla Aile Bakanlığımızın verdiği araç başına 3250 TL’nin artık kifayetli olmadığı aşikar. Aile Bakanlığı bizlere bunları verirken Ulaştırma Bakanlığının üstümüzde yüzde 100 etki yeri olmasına rağmen oradan da artık destek bekliyoruz” diye konuştu.

Sina Şen'den Meclise gelmeyen üyelere sitem

DTO meclis toplantılarına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Şen, şunları söyledi:

“Bizler yaklaşık 1 yıl önce meclise seçildik. Seçimlere girerken buralarda görev almak için gönüllü oluyoruz. Bu esasa göre başladık. Yaklaşık 11 bin üyesi olan odamızın üyeleri ve komiteleri bizi görevlendirdi. Yani bir sorumluluğumuzun olması gerekiyor. Ancak bakıyorum ki buraya bir bürokrat geldiği zaman katılım üst seviyede ama onun dışında bir ilgi göremiyorum. Katılım seviyeleri her geçen gün düşüyor. Bence burada görev yapmak istemeyen arkadaşlar lütfen aday olmasınlar. Sektörün derdiyle dertlenecek olan arkadaşlar görev alsınlar. Aylardır bu kapıdan içeri girmeyen arkadaşlarımız var. Ben bununla ilgili sorumluluk alacağım. Kendime göre de takip ettiklerim var. Bunları da başkana arz edeceğim.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi