Sanmar, Akdeniz'in römorkör işletmecisi olan İtalya merkezli Rimorchiatori Mediterrane Grup'a en çok satan Boğaçay Serisi'nden iki yeni inşa römorkör teslim etti.

Yapım aşamasındayken Boğaçay LX olarak bilinen Ortigia, İtalya'nın ana petrol limanı ve petro-kimya rafinerisi operasyonlarının merkezi olan Augusta ile birlikte Sicilya'daki Syracuse Limanı'ndaki Rimorchiatori operasyonlarına katılırken, daha önce Boğaçay LXIV olarak bilinen ve bu yıl teslim edilen Sanvitale de ilk olarak Sicilya'da çalışacak.

2023'ün son haftasında teslim edilen Ortigia, Sanmar yapımı Citta di Augusta ve Citta di Siracusa römorkörlerine katılarak bir yıl içinde Augusta ve Syracuse limanlarına teslim edilen üçüncü römorkör oldu.

Med Marine ve Igmar'dan römorkör anlaşması Med Marine ve Igmar'dan römorkör anlaşması

Robert Allan’ın Sanmar ve Rimorchiatori Mediterrane Grup isterlerine özel olarak tasarlanan RAmparts 2400-SX MKll, çevre dostu Ortigia, en az 60 ton çeki gücü ve 12,5 knot serbest çalışma hızına ulaşabiliyor.

RAmparts 2400-SX MKll tasarımına dayanan Sanvitale, en az 70 tonluk çeki gücüne ulaşabilir ve aynı zamanda IMO Tierllle misyon standartları ile uyumlu ayrıca 12,5 knot serbest çalışma hızına sahip.

Her iki römorkör de, 24.4 metre uzunluğa, 12 metre genişliğe, 4.5 metre su çekimine sahip. Ayrıca, yedi kişilik mürettebat kapasitesi bulunuyor.

Sanmar Denizcilik Ticaret Direktörü Rüçhan Çıvgın, “Ortigia ve Sanvitale’nin tasarımı ve inşası, son derece popüler çok amaçlı römorkörlerin sürekli gelişen versiyonunun şimdiye kadar ki en çevre dostu olanları için gelişmiş teknoloji kullanarak inşa edildiğini gösteriyor” dedi.

Rimorchiatori Mediterranei İtalya Genel Müdürü Alberto Dellepiane ise şunları söyledi:

“Sanmar gibi güvenilir bir ortakla çalışmaktan her zaman mutluluk duyduk. Bu iki yeni römorkörle şirketimiz daha güvenli, daha verimli ve daha çevreci operasyonlara doğru yoluna devam ediyor.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi