Sanmar, Türkiye’deki limanlarda faaliyet gösteren kendi filosundaki iki römorkörü, Deliçay VIII ve Deliçay X'i, dünyanın önde gelen operatörlerinden Boluda Towage'a teslim etti. VB HORUS ve VB AMON olarak isimlendirilen römorkörler, Sanmar’ın Boluda’ya teslim ettiği ilk römorkörler oldu.

Aralık ayının başında teslim edilen römorkörler daha önce İzmir ve İzmit Körfezi'nde Sanmar filosunda çalışıyordu.

2021'de inşa edilen VB HORUS (ex Deliçay VIII) ve 2022'de inşa edilen VB AMON (ex Deliçay X), gemi manevra - terminal destek hizmetleri ve eskort operasyonları için Kanadalı dizayn firması Robert Allan Ltd tarafından Sanmar isterlerine göre tasarlanan bir TRAktor-Z 2500SX tip azimuth traktör dizaynı.

25.30m boy, 12.00 m en, 4.46 m derinlik ve yaklaşık 6.55 m su çekimine sahip olan römorkörler, her biri 2,100kW güç üretebilen ve 1,600 devir/dakikada çalışan bir çift CAT 3516C ana makine ve Kongsberg US 255S FP pervaneler ile donatıldı. Azimuth pervanelerin başta konumlandırıldığı traktör tipi konfigürasyon ile 75 ton çeki gücüneve 12.5 knotseyir hızına sahip. Römorkörlerin 83,900 litre yakıt ve 12,300 litre tatlı su kapasitesi bulunuyor.

Sanmar Tersaneleri Ticari Direktörü Rüçhan Çıvgın teslimatlarla ilgili olarak, “Boluda'ya ilk römorkörlerimizi teslim ettiğimiz için mutluluk duyuyoruz ve bu iş birliğininin devam edip büyümesini umuyoruz. Boluda, denizcilik sektöründe önemli yere sahip firmaların başında geliyor ve onlara özel operasyonel ihtiyaçlarını karşılayabilecek iki modern römorkör sunabilmek memnuniyet verici” dedi.

LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede LNG yeni inşa değerleri rekor seviyede

Sanmar, geniş bir yelpazede teknolojik olarak ileri ve çevre dostu römorkörler inşa etmenin yanı sıra, Türkiye’de altı limanda güvenli römorkaj ve pilotaj hizmetleri sunan 32 römorkör ve palamardan oluşan güçlü ve genç bir filoyu işletiyor.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi