2005 yılında Piri Reis Üniversitesi’nin TÜDEV olduğu dönemlerde, Güverte Bölümü mezunu olan Sam Marine Genel Müdürü Ahmet Mirahor, mezuniyet sonrasında yurt dışında üçüncü kaptan seviyesine kadar yükselmiş ve ülkeye dönmüş bir denizci. 2013 yılında Sam Denizcilik ve Danışmanlık Hizmetleri’ni kurarak kiracılara hizmet vermeye başladıklarını söyleyen Mirahor, işler hedeflediğinden farklı noktalara gidince ikinci şirket olan Sam Uluslararası Gözetim ve Denizcilik Hizmetleri’ni de kurduklarını belirtiyor.

 

Firmasının Roterdam, Mısır, Las Palmas’ta olmak üzere Avrupa’da ve Afrika’da ofisleri olduğunu kaydeden Sam Marine Genel Müdürü Ahmet Mirahor, “Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Tamamen denizden gelen, denizcilik geçmişi olan ekip arkadaşlarıyla çalışıyoruz. Operasyon kısmında denizden gelmese bile lojistik ya da satın alma tecrübesi olan arkadaşlara sahibiz. İşlerimize kendimiz gidiyoruz. İşi A firmasından alıp B firması olarak yapacağımı taahhüt edip C firması olarak o işi tamamlamıyoruz. Bizim sektörde rakip aslında çok güzel kelimedir. Birbirlerinin eksiklerini gösterip onarmaya çalışmaktır. Bizim çok iyi ilişkiler içinde olduğumuz rakiplerimiz de var. Tabii tam tersi uzak olduğumuz rakiplerimiz de… En büyük hedeflerimizden biri dünyanın en iyi yakıt sörvey firmalarından biri olmak. Artık, Türkiye için kendime bir hedef koymuyorum. Avrupa’nın sayılı firmalarından biri olduğumuzu biliyorum. Dünyada yakıt sörveyinin devi olan üç tane firma var. Dördüncüsü ise biziz. Bu üç büyük firma da bize Türkiye’de temsilcilik vermek istediler. Çünkü bizim bu işteki ünümüz Türkiye sınırlarının dışına ulaştı ve bizi taşeron değil Türkiye temsilcisi olarak dünyaya lanse ettiler” dedi.

 

Her hizmetimizle zaman kazandırıyoruz

 

Kuruluşumuzdan bu yana çok hızlı bir büyüme ivmesi yakaladık diyen Mirahor, “Yurt dışı ofislerin sırayla açılması sonuncunda grup firması haline geldik ve bunu yaparken sahadan ofis ekibine, mutfak personellerimize kadar herkesin bir emeği var. Ana faaliyetimiz yakıt sörveyi. Bunu aktif olarak dünya geneline yayarak ilerleyişimize devam ediyoruz. Hurda yükleme ve tahliyelerde süpervizyon hizmeti sunarak müşterilerimizin zaman kaybını engelliyoruz. Süper kargo hizmetiyle proje yüklemelerinde görev alan ekibimizle güvenli ve uygun yükleme ve tahliye operasyonlarını da kaliteli bir şekilde yürütüyoruz” şeklinde konuştu.

Uzman kişilerle çalışıyoruz

 

Bunker ve sörvey hizmetlerinde kendilerini ön plana çıkaran özelliklerinizden bahseden Mirahor, “Konusunda uzman kişilerle ekip oluşturmaya çalıştık ve şirket prensibi gereği ailemizin her bireyi uzman olduğu sörveyi gerçekleştirmekte. Bu konuda kendimizi her geçen gün geliştirmeye devam ediyoruz. Zaman içinde mutlaka hatalarımız da oldu elbette. Bu hatalardan yaptığımız çıkarımlarla gelişme sürecimiz devam ediyor ve yaptığımız hatayı zamanında bildirim ilkesini koruyoruz” ifadesini kullandı.

Türk sahipli tanker filosu büyüyor Türk sahipli tanker filosu büyüyor

 

Yıllar içinde edindikleri tecrübeler sonucunda hizmetleri arasına tamir ve bakımı da eklediklerini söyleyen Mirahor, “Bu bölümü oluştururken sektördeki eksikleri gördük ve müşteri talepleri doğrultusunda da hareket ederek onlara talep ettikleri hizmetleri sunmaya başladık” dedi.

 

ISO belgelerimizi güncel tutuyoruz

 

Uluslararası hizmet veren bir firma olarak sahip oldukları belgeler hakkında da bilgiler veren Mirahor, “Öncelikle her sörveyörümüz için dünyada kabul görmüş kurumlardan sürekli güncel eğitimler aldırmaktayız. ISO belgelerimiz de sürekli güncel tutulmakta. Gelişen ve hızlı ilerleyen sektörel değişimleri sadece saha olarak değil sözünü ettiğimiz evrak ve mevzuat güncellemelerini de takip altında tutuyoruz. Bunu şirketimiz bünyesinde bulunan kalite ve kalite yönetimi departmanı organize etmekte” şeklinde konuştu.

Almanya ofisi yakında açılıyor

 

Sam Marine’nin yurt içi ve dışındaki pazar payını ve çalıştıkları ülkeleri de aktaran Mirahor, “İstanbul’da başlayan bu hikaye sırası ile Mısır, Hollanda, Brezilya, İspanya olarak devam etti. Şu an tüm Kuzey Afrika ülkelerinde, Orta Afrika’da tüm Amerika kıtası ülkelerinde hizmet vermekteyiz. Almanya ofisimiz de açılış aşamasında olup kısa sure içinde hizmete girdiğini duyurmak için heyecanla beklemekteyiz. Şirketin pazar payını büyütmek için atılması gereken adımları attık. Şimdi bu çalışmaların dönüşlerini heyecan ve gururla bekliyoruz” dedi.

KAYNAK: 7DENİZ DERGİSİ