Son birkaç aydır Safi Holding bünyesinde yer alan Safi Derince Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş’de yaşanan acente krizi firmaları zor duruma düşürüyor. Konuyla alakalı İMEAK Deniz Ticaret Odası ve Vapur Donatanları Derneği tarafından yoğun çabalar var. Konu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na ve liman başkanlığına da iletilmiş durumda.

Son aylarda Safiport Derince Limanı’na gelen gemiler acente değiştirme baskısıyla karşı karşıya olduklarını söylüyorlar. Sektörde iş yapan acenteler, Safiport tarafından kurulan Beyaz Bayrak isimli acentenin limana yük almaya veya yük boşaltmaya gelen gemilere acentelik hizmetinin kendilerinden alınması konusunda baskı yaptığını söylediler.

Bir acente yetkilisi, armatörler ve yük sahiplerinin Safiport Derince Limanı’na ait Beyaz Bayrak isimli acenteden hizmet alması konusunda zorlandığını söyledi. Yetkili, “Yani kendi bir müşterisi olmamasına rağmen limana tahliye ve yüklemeye gelen gemilerin armatörlerine, kiracılarına veya mal sahiplerine ulaşıp acenteliklerini vermeleri konusunda baskı kuruyorlar” şeklinde konuştu.

Acente değiştirmekle demuraj maliyetleri arasında sıkışan armatör, kiracı veya mal sahiplerinin aradaki farka bakmadan Beyaz Bayrak isimli acenteden hizmet almaya zorladığını iddia eden başka bir acente yetkisi de, “Acente orada 2 bin dolar kazanacak diye geminin 15 bin dolar kaybetmesini göze alamayan armatör, kiracı veya mal sahibi mecburen işinin bir an önce görülesi için bu baskılara boyun eğmek zorun kalıyor” dedi.

İspanya, İsrail'e silah taşıyan geminin limana yanaşmasına izin vermedi İspanya, İsrail'e silah taşıyan geminin limana yanaşmasına izin vermedi

Konuyu Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na aktardıklarını söyleyen başka bir yetkili de, “Bu konuda İMEAK Deniz Ticaret Odası gerçekten büyük çaba sarf ediyor. Konu bakanlığa intikal ettikten sonra bu firmanın giriş şifresi 10 günlüğüne kullanım dışı bırakıldı ama onlar başka bir acentenin şifresini kullanarak işlemlerine devam ediyorlar. Bu konuyla ilgili Liman Başkanlığı’na yapılan başvuru sonucu Liman Başkanlığı’ndan yapılan açıklama da Beyaz Bayrak firmasını destekler nitelikte bir metinden oluşuyor” ifadelerini kullandı.

7DENİZ / ÖZEL

Editör: Haber Merkezi