Navlunda yüzde 10'luk artış Navlunda yüzde 10'luk artış

İran yanlısı Husilerin saldırıları kasım ayından bu yana küresel deniz taşımacılığını sekteye uğrattı ve firmaları güney Afrika çevresinde daha uzun ve daha pahalı yolculuklar yapmaya zorladı.

Veri sağlayıcısı ve analist Kpler'in baş tarımsal emtia analisti Ishan Bhanu, "Amerika ve Batı Avrupa'dan giden hemen hemen tüm (kuru dökme tahıl) gemileri Kızıldeniz'den kaçınıyor, tek istisna İran'a giden gemiler, daha kısa olduğunda hala Kızıldeniz rotasını kullanıyorlar. Karadeniz'den Asya'ya giden takip ettiğimiz tüm gemiler neredeyse istisnasız Kızıldeniz'den geçiyor" dedi.

Bhanu'nun tahminine göre Süveyş Kanalı'ndan tahıl geçişi Şubat 2023'te 5,3 milyon ton iken bu rakam şubat ayında 2,6 milyon metrik tona geriledi.

ABD ve diğer ülkeler sivil gemileri korumak için donanma gemileri gönderirken ABD ve İngiltere, İsrail'in Gazze'deki askeri eylemlerine karşı Filistinlilerle dayanışma içinde hareket ettiklerini söyleyen Husi güçlerine karşı hava saldırıları başlattı.

Avrupa'dan yük ihraç etmek üzere gemi rezervasyonu yapan bir tahıl tüccarı, "Kızıldeniz'deki deniz operasyonu ve hava saldırıları haftalardır devam ediyor ve Husi saldırılarının askeri yollarla kolayca durdurulamayacağı ya da ticari gemilere genel bir koruma sağlanamayacağı oldukça açık. Birçok armatör hala gemilerine yönelik tehlikeyi kabul etmeye istekli ve Kızıldeniz seferleri için hala gemi rezervasyonu yapılabiliyor. Çin'in son dönemde satın aldığı Ukrayna mısırının Kızıldeniz'den geçmesi bekleniyor" dedi.

Editör: Haber Merkezi