Rota değişimiyle karbon emisyonları 6 ayda 23 milyon ton arttı Rota değişimiyle karbon emisyonları 6 ayda 23 milyon ton arttı

Rotterdam Limanı'nda onarım çalışmaları sırasında bir iş teknesi büyük bir vinç gemisine çarparak bir işçiyi suya düşürdü. 20 Şubat Salı günü gerçekleşen olayla ilgili açıklama yapan yerel yetkililere göre suya düşen işçi hâlâ kayıp ve öldüğü tahmin ediliyor.

Dünyanın en büyük vinç gemilerinden birisi olan Saipem 7000 adlı yarı dalgıç vinç gemisi şu anda bakım için Rotterdam'da demirli bulunuyor ve gemiye iskele kurulmuş durumda. İskele, yoğun yapılaşmanın olduğu bir iç liman bölgesi olan Botlek'teki tanınmış bir tamir sahasında bulunuyor. Vinç gemisi dar bir havzada, demirli bir jackup sondaj kulesinin yanında yer alıyor.

Salı günü öğleden sonra bakım çalışmaları devam ederken bir gemi Saipem 7000'e çarparak bir işçinin suya düşmesine neden oldu. Yerel acil durum hizmetleri kurtarma çalışmalarını yürütmek üzere çok sayıda dalış ekibinin yanı sıra sonar ve ROV cihazlarını da bölgeye sevk etti. Bir saat sonra arama ve kurtarma çalışmalarına geçildi ancak işçi henüz bulunamadı.

Pole Star tarafından sağlanan AIS verileri, Saipem 7000'in bu süre zarfında (yerel saatle 11.00-15.00 saatleri arasında) havza içinde birkaç kısa mesafeli hareket gerçekleştirdiğini ve ardından orijinal iskelesine geri döndüğünü gösteriyor.

Kazanın nedeni şu anda bilinmemekle birlikte, yerel yetkililer çok yönlü bir soruşturmanın kısa süre içinde başlamasının beklendiğini ifade ettiler.

Editör: Haber Merkezi