Hindistan ve İran liman işletmesi için anlaştı, ABD'den 'yaptırım' uyarısı geldi Hindistan ve İran liman işletmesi için anlaştı, ABD'den 'yaptırım' uyarısı geldi

Bilgiye göre, bu düşüş esas olarak Maasvlakte'deki iki kömür yakıtlı elektrik santralinden kaynaklandı. Bu santraller 2023 yılında, 2022 yılına kıyasla toplam 2 Mton'un üzerinde (%38) daha az karbondioksit salımı gerçekleştirdi. 

Beş enerji santrali birlikte fosil kaynaklardan %20 daha az elektrik üretti. Rafinerilerden elde edilen üretim, yüksek talep nedeniyle sabit kaldı. Karbondioksit emisyonları 0,1 Mton ile hafif bir artış gösterdi.

2023'teki düşük gaz fiyatlarına rağmen, kimya endüstrisindeki üretim yeniden canlanmadı. Sonuç olarak, limana göre karbondioksit emisyonları 0,2 Mton (%5) daha azaldı.

Liman ayrıca, emisyonların limandaki karbondioksit emisyonları açısından en yüksek yıl olan 2016'ya kıyasla üçte bir oranında daha düşük olduğunu belirtti. 2023 yılında ise karbondioksit emisyon seviyeleri (20,3 Mton) ilk kez 1990 referans yılının (20,6 Mton) altına düştü.

Rotterdam Limanı'na göre, Avrupa ve Hollanda'nın hedefleri doğrultusunda, limandaki karbondioksit emisyonlarını 2030 yılına kadar 1990 yılına kıyasla %55 oranında azaltmak için, limanın 2030 yılına kadar 9,3 Mton'luk bir karbondioksit azaltımı gerçekleştirmesi gerekiyor.

Endüstri, Rotterdam Limanı İdaresi ve ortaklarının şu anda limanda üzerinde çalıştığı projeler, 2030 yılında 8,1 Mton emisyona tekabül ediyor.

Asıl etki, elektrik üretiminde kullanılan karbondioksitin yakalanması ve kömür kullanımının durdurulması ile limandaki şirketlerin kompleks içindeki emisyonları etkileyen planlarından kaynaklanıyor.

Liman, özellikle biyoyakıt üretiminin liman dışındaki karbondioksit emisyonlarında ek ve önemli bir azalmaya yol açtığını, ancak kompleks içinde daha fazla karbondioksit emisyonuna neden olduğunu belirtti.

Liman yetkilileri, Porthos projesinde ve sonraki karbondioksit yakalama ve depolama projeleri ile hidrojen bazlı girişimlerin yanı sıra kömürle çalışan enerji santrallerinin kapatılmasının 2030 hedeflerine ulaşılmasında belirleyici faktörler olduğuna inanıyor.

Rotterdam Liman İdaresi kısa bir süre önce Avrupa Birliği'ni (AB) istikrarlı politikalar üzerinde çalışmaya ve yeşil enerji ile döngüsel ekonomiyi güçlü bir şekilde teşvik etmeye çağırdı. Bu çağrı, AB'nin sürdürülebilir bir ekonomiye geçişi uzlaştırma zorluğuyla karşı karşıya olduğu bir dönemde yapılıyor. Fit for 55 ve REPowerEU bunu başarmayı amaçlıyor.

Editör: Haber Merkezi