Konteyner hatlarının kazançları, 2022'nin ikinci çeyreğinde pandemi kaynaklı fiyat artışlarının zirveye ulaşmasından bu yana aşağı yönlü bir seyir izliyor. Aşağı yönlü sarmal, 2023'ün son çeyreğinde en büyük konteyner hatlarında net zarar getirdi ve kazanç tahminleri 2024 için korkunç kayıplar öngördü.

Ancak McCown Konteyner Sonuçları İzleme Merkezi'nin verilerine göre, 2023'ün 4. çeyreğinde 700 milyon dolar zarar eden konteyner hatlarının toplam kârı 2024'ün ilk çeyreğinde toparlanarak 5,4 milyar dolar kâra dönüştü.

Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu Rota değişiminde yeni kriz: Konteyner ve gemi arzında kapasite sorunu

Konteyner hatlarının kazançlarını destekleyen ana unsur, Kızıldeniz'de yaşanan aksaklıklar ve bunu takiben gemilerin yeniden yönlendirilmesi ve fazla tonajın üstlenilmesi nedeniyle artan fiyatlar oldu. 2023'ün sonlarından bu yana her bir kazanç raporunda ve birçok piyasa güncellemesi ve analizinde bu faktörden bahsedildi.

McCown, "Asya'dan Avrupa'ya giden hat, küresel konteyner millerinin yaklaşık %25'ini temsil ediyor ve tipik sefer mesafesindeki üçte birlik artış, dünya çapındaki kapasiteyi %8 oranında daraltma etkisine sahip" dedi.

Küresel ticaret akışlarındaki değişim, yüksek hacimler ve değişen modeller belirli bölgelerdeki altyapı ve iç operasyonları etkilediğinden, bazı Asya limanlarında tıkanıklığa yol açtı

Raporda, artan hacimlerin kazançlar üzerinde olumlu bir etkisi olduğu ve 2024 yılının ilk çeyreğinde yıllık %9,2'lik bir artışla pandemiden bu yana en güçlü çeyreklik büyümenin kaydedildiği belirtildi.

Yoğun sezon yaklaşırken spot konteyner fiyatlarının son haftalarda %30'un üzerinde artış göstermesiyle, piyasa ikinci çeyrekte konteyner hatları için olumlu görünmeye devam ediyor. Analistler, Kızıldeniz'deki durumun hafiflemesi halinde potansiyel tonaj fazlalığına karşı mevcut dar kapasite dengelenirken, piyasadaki belirsizlik nedeniyle zor bir kontrat yenileme dönemi yaşanacağını belirtiyor.

Hatlar Kızıldeniz'deki riski yönetmek için kendi yaklaşımlarını benimseyeceklerdir, ancak Maersk öngörülebilir gelecekte Ümit Burnu üzerinden rota çizmeye devam edeceğini açıkladı.

Hatların 2024'ün 1. çeyreğindeki sonuçları 2023'ün 1. çeyreğiyle karşılaştırıldığında, en büyük konteyner hatlarının talihlerinde bir farklılaşma olduğu görülüyor. Maersk 2023'ün 1. çeyreğinde 2,18 milyar dolarla en yüksek çeyreklik kârı elde ederken, -166 milyon dolarla tek zarar eden şirket oldu. Ancak Evergreen, Yang Ming, HMM ve ZIM 2024 yılının ilk çeyreğinde 2023 yılının ilk çeyreğine kıyasla daha yüksek kâr açıkladı.

McCown, yıla bir bütün olarak bakıldığında, Mart 2024'e kadarki 12 aylık kazançların, ilk çeyreği 2023'te sona eren yıldaki 171,1 milyar dolarlık kârdan 16,4 milyar dolara gerilediğini söyledi.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi