Kocaeli Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, 2023 yılında limanlarda işlem gören yükün %4 oranında azalarak 521 milyon ton olarak gerçekleştiğini belirtti.

İzmir’de yük gemisine 'kaçak akaryakıt' operasyonu İzmir’de yük gemisine 'kaçak akaryakıt' operasyonu

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Prof. Esmer, “Yük grupları bazında bakıldığında pozitif yönlü artışlar sadece konteyner ve Ro-Ro (bitmiş araç) yüklerinde oldu. Kruvaziyer yolcu trafiği ise 1.5 milyon yolcu ile oldukça önemli bir atılım yaptı. Toplam yükte aralık ayındaki toparlanma (%4.2) yılın toplam rakamındaki düşüşü azalttı. Yine de 2022 yılına göre toplam tonaj farkı 21.5 milyon ton olarak gerçekleşti. 2023 yılı boyunca sadece haziran ve aralık aylarında pozitif yönlü bir artış olurken diğer tüm aylarda düşüş gerçekleşti. Yıl boyunca ithalat yüklerindeki artış eğilimi düşüşün hızını yavaşlattı” ifadelerini kullandı.

"Aliağa, yıllardır süren Kocaeli liderliğini sona erdirdi"

“Bitmiş araç ve kruvaziyer yolcu trafiğindeki artış gibi konteyner yükü de yüzümüzü güldürdü” diyen Esmer şunları kaydetti:

“Hatırlanacağı üzere 2022’de Karadeniz’deki gerginlik özellikle transit yüklerde önemli kayıplara neden olmuştu. Bu durum 2023 yılında düzeldi. 2023 yılında ülkemizdeki konteyner terminallerinde işlem gören konteyner toplamda %1.5 oranında artarak 12.6 milyon TEU hacmine ulaştı. Ancak bu veri 35 bin TEU gibi çok az bir farkla da olsa 2021 yılının altında kaldı. Yani yeni bir rekor gelmedi. Her ne kadar 2023 yılının ilk 4 ayı Rusya-Ukrayna gerginliği nedeni ile iyi başlamasa da 3. çeyrekle birlikte tüm gümrük rejimlerinde artış gerçekleşti.

Hatırlanırsa geçtiğimiz yıllarda liderliğin Aliağa’ya geçeceği konusunu daha önce dile getirmiştim. 2023 yılında liman başkanlıkları bazında Aliağa Liman Başkanlığı, çok uzun yıllardır süren Kocaeli liderliğini sona erdirdi. Aliağa özellikle aralık ayında yaptığı atak ile 8.2 milyon ton gibi liman başkanlığı bazında kırılması zor bir yük hacmine ulaşarak yılı 81.4 milyon ton ile tamamladı. Kocaeli ise 81.3 milyon ton ile çok az bir farkla Aliağa’nın gerisinde kaldı. 2024 yılında kayıpların giderilmesi dileğiyle.”

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi