ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı ABD: Gazze'deki geçici iskele görevini tamamladı

Filipin Sahil Güvenlik, küçük bir yolcu feribotundaki kaptan ve üçüncü kaptanın, 31 Ocak günü yolcu gemisiyle çatışması sonucu öldüğünü bildirdi. Tekne, Filipinler'in batısındaki bir şehir olan Batangas'a doğru gidiyordu. Manila'nın güneyinde, yola çıkan bir yolcu gemisiyle çatıştı. 

Ocean Jet 6 gemisinde 105 yolcu ve 19 mürettebat bulunuyordu. Gemide herhangi bir yaralanma bildirilmedi.

Yetkililer kazanın koşullarını araştırırken feribotun sıkışıp kaldığını ve ön kısmının yırtılarak büyük hasar görüldüğünü bildirdi. 

Çarpışma anında, Hop & Go 1 feribotunda beş yabancı yolcu bulunuyordu. İki Çinli yolcunun yaralandığı ve tedavi altına alındığı, diğer iki yolcunun ise yara almadan kurtulduğu bildirildi. Raporda İsveçli bir yolcunun evine döndüğü belirtildi.

Feribotta 4 mürettebat bulunuyordu. Çatışmada feribotun kaptanı ve üçüncü kaptan hayatını kaybetti. Diğer iki Filipinli mürettebat ifade için Sahil Güvenlik istasyonuna götürüldü.  

Marina şefi Sonia Malaluan, Hop & Go 1'in eğlence amaçlı güvenlik sertifikası ve Ocean Jet 6'nın yolcu gemisi güvenlik sertifikasının askıya alındığını söyledi.

Malaluan yaptığı açıklamada, "Her iki gemi de denize elverişliliklerinin belirlenmesi için kapsamlı güvenlik denetimlerine tabi tutulacak" dedi.

Filipin Sahil Güvenliği (PCG) durum güncellemesinde Ocean Jet 6'nın soruşturma için tutulduğunu, daha küçük olan Hop & Go 1 gemisinin ise Puerto Galera'daki bir tersaneye çekildiğini söyledi.

Editör: Haber Merkezi