Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Meclisinin IMO 32’nci oturumunda 18 Mayıs’ı Uluslararası Denizci Kadınlar Günü olarak kabul etti. 2021 yılında ilan edilen karar kapsamında denizcilik sektöründeki kadınların işe alınması, denizcilikte kadın istihdamının teşvik edilmesi, sektörde kadın profilinin yükseltilmesi, kadınlara karşı ayrımcılığın ortadan kaldırarak bağlılığın güçlendirilmesi, cinsiyet eşitliğinin sağlanması ve tüm kadınların denizcilikte mevcut cinsiyet dengesizliğini ele almak için çalışmalarının desteklenmesi hedefleniyor.

Erkek egemen bir sektör olan denizcilikte çok ağır çalışma koşullarının yanında kadın olarak da varlık gösterebilmek için çok çeşitli mücadeleler veriliyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması için mücadele veren denizci kadınların  mücadeleleri sonuç veriyor.

Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi Posidonia Denizcilik Fuarı sona erdi

18 Mayıs Dünya Denizci Kadınlar Günü nedeniyle görüşlerini 7deniz.net ile paylaşan İMEAK DTO Meclis Üyesi Pınar Kalkavan Sesel, şu ifadeleri kullandı; "Denizlerin; ruhumuzu hafifleten ve iç dünyamızı huzura kavuşturan güzelliklerinin yanı sıra uçsuz bucaksız maviliğiyle özgürlüğün doğadaki halini çağrıştırdığını düşünüyorum. Doğasında var olan özgürlük duygusuyla beraber sınırları ortadan kaldıran denizlerimizde ve dünyanın bütün coğrafyalarında olması gerektiği gibi; kadınlarımızın daha özgür ve daha uygun koşullara kavuşmaları gerekiyor. Karada sektörümüze özgürce hizmet veren bir birey olarak, aynı imkânların toplumun her alanında var olma mücadelesi veren tüm kadınlar için bir an önce sağlanmasını temenni ediyorum. Denizci kadınlarımızın 18 Mayıs Uluslararası Denizci Kadınlar Günü’nü kutluyor, ikincisini kutladığımız bu güzel günün aynı zamanda dünya denizciliğinde kadın varlığının artmasının müjdecisi olmasını diliyorum."

7DENİZ - ÖZEL 

Editör: Haber Merkezi