Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor Panama Kanalı yavaş yavaş normal faaliyetlerine dönüyor

Meksika'nın ulusal petrol şirketi Pemex'in işlettiği bir açık deniz platformunda yangın çıktı. Yangında şirket çalışanı bir müteahhidin öldüğü belirtilirken, iki müteahhidin durumunun da ağır olduğu bildirildi.

Cumartesi günü öğleden sonra meydana gelen ve Pemex'in petrol üretiminin büyük bir kısmının gerçekleştiği Meksika Körfezi'nin güneyinde yer alan Akal-B platformunu vuran yangında toplam dokuz işçi yaralandı.

Reuters'da yer alan habere göre, Dokuz işçiden beşi Pemex çalışanı, diğerleri ise yerel hizmet sağlayıcıları Diavaz ve COTER'in yüklenicileriydi.

Pemex yaptığı açıklamada sadece iki çalışanının yaralandığını ve yangının 16 dakika içinde kontrol altına alınması nedeniyle yaralananların hiçbirinin ciddi olmadığını belirtmişti. 

Meksika'daki Pemex altyapısı yıllardır sık sık ölümcül kazalara maruz kalıyor ve analistler bu kazalardan genellikle yetersiz bakım ve diğer operasyonel eksiklikleri sorumlu tutuyor.

Akal-B platformu, Pemex'in yaşlanan ancak hala önemli olan sığ su kuyularından oluşan Cantarell kompleksinin bir parçası. Şu anda günde yaklaşık 200.000 varil ham petrol üreten kompleks, yirmi yıl önce günde 2 milyon varilin üzerinde üretimle dünyanın en çok üretim yapan sahalarından biriydi.

Pemex yaptığı açıklamada kompleksin petrol ve gaz üretiminin nasıl etkilendiğini detaylandırmadı. Açıklamada şirketin olayın nedenini araştırmaya devam ettiği ve işleme merkezindeki operasyonları "yeniden tesis etmek" için gerekli önlemleri aldığı kaydedildi.

Editör: Haber Merkezi