Küresel ısınma sebebiyle oluşan kuraklık Panama Kanalı’nda su seviyesinin azalmasına neden oldu. Panama Kanalı’nda uzun kuyruklar oluşurken gemi geçişleri azaltıldı.

Vapur Donatanları ve Acenteleri Derneği (VDA), ilgili kurumlardan yapılan uyarıları içeren yazıları paylaştı.

VDA’dan yapılan açıklamada, deniz ve göl suyu seviyelerindeki düşüş nedeniyle dünya ticaretinin yaklaşık %6'sının geçtiği Panama Kanalı'nda gemi trafiğinin aksadığı belirtilerek, günde ortalama 39 geminin geçiş yaptığı kanaldan geçen gemi sayısının temmuz, ağustos ve eylül aylarında sırasıyla 36, 35 ve son olarak 31'e düşürüldüğü hatırlatıldı.

Panama Kanalı Otoritesi (ACP) tarafından yapılan son açıklamada ise su tasarrufu amacıyla 3 Kasım’dan itibaren gemi geçişlerinin tekrar kademeli olarak azaltılacağı uyarısında bulunulduğu kaydedildi.

“Kanalı kullanacak olan gemiler sistemi kontrol etsin”

VDA, 1950 yılından beri ilk kez en kurak dönemini yaşayan Panama Kanalı’nda 3-7 Kasım tarihleri arasında günde 25 geminin; 8-30 Kasım tarihleri arasında ise 24 geminin geçişine izin verileceği bilgisinin paylaşıldığını duyurdu.

VDA, kanalı kullanacak gemilerin ‘Transit Rezervasyon Sistemi’ni (https://pancanal.com/en/transit-reservation-system/ ) kontrol etmeleri uyarısında bulunarak kuraklığın devam etmesiyle kısıtlamaların artabileceği ihtimalinin göz önünde bulundurulmasını gerektiğini açıkladı.

Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı Konteynerde kiralama ücretleri günlük 100 bin doları aştı

Panama Kanalı’nı kullanacak gemilerin detaylı bilgi için Ticaret Müşavirliği ([email protected]) ile iletişime geçilebileceği bildirildi.

Editör: Haber Merkezi