El Niño hava olayı nedeniyle daha da kötüleşen kuraklık, küresel ticaret filosunun büyük bir bölümünün uzun kuyruklar ve yüksek geçiş ücretleri nedeniyle su yolundan kaçınmaya karar vermesine neden oldu.

Bu durum geçen yılın sonlarında, Yemen'deki Husilerin İsrail ve Hamas arasında devam eden savaşta bir çözüm bulunması için baskı oluşturmak amacıyla Kızıldeniz ve çevresindeki ticari gemileri hedef almasıyla denizcilik tarihinde ilk kez Süveyş Kanalı'nın tehlikeli bir bölge haline gelmesiyle daha da kötüleşti.

Üç hafta önce Panama Kanal Otoritesi'nin (ACP), panamax kilitlerine günde üç ekstra slot ekleyerek toplam günlük maksimum geçişleri 27'ye çıkardı. Bu rakam hala su yolunun normal maksimum değerinin 10'dan fazla altında olsa da en kötünün geride kaldığının bir işareti.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

Danimarkalı taşımacılık devi Maersk, kuraklık krizinin zirveye ulaştığı dönemde Orta Amerika ülkesi boyunca demiryolu kara taşımacılığına geçen bir hizmetin yeniden başlatıldığını duyurarak bugün kanal boyunca su seviyelerinin iyileştiğine dair kendi işaretini verdi. 

Maersk'ten yapılan açıklamada, "Yağmur sezonuna yaklaşırken Panama Kanal İdaresi kısa bir süre önce günlük ek transit slotları uygulamaya koydu. Geçtiğimiz haftalarda yaşanan gelişmeleri yakından takip ettikten sonra, Maersk'in 10 Mayıs 2024 tarihinden itibaren OC1 hizmetimizde Panama Kanalı transit geçişini yeniden başlatacağını duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz" denildi. 

Clarksons Research'ün verilerine göre, küresel ticaretin %2,5'ini gerçekleştiren Panama Kanalı'ndan geçişlere getirilen kısıtlamalar tonaj geçişlerini üçte bir oranında azalttı.

Geçtiğimiz ağustos ayında 160'tan fazla geminin geçiş yaptığı kanalda şu anda 46 gemi geçiş yapmak için bekliyor. 

ACP'nin son tahminlerine göre kanalın ortasındaki önemli su parçası olan Gatun Gölü'ndeki su derinliği, yağmur sezonunun başlamasıyla birlikte mayıs ayının sonuna doğru hızla yükselmeye başlayacak. 

Editör: Haber Merkezi