İngiltere, Hollanda, Norveç, Danimarka ve İrlanda ile yeşil koridorlar oluşturmak için kolları sıvadı.

İlk olarak Londra Uluslararası Denizcilik Haftası 2023'te duyurulan fon kaynağı, İngiltere'ye ve İngiltere'den yolcu ve yük taşımacılığını kapsıyor.

Temiz Denizcilik Gösteri Yarışmasının beşinci turunu oluşturan fon, yeşil koridorların geliştirilmesine yönelik fizibilite çalışmalarını desteklemeyi amaçlıyor. Gemilerin yeşil yakıtlarla çalışmasını sağlamak için güzergâhlar boyunca gerekli altyapı gelişiminin yanı sıra her türlü düzenleyici destek de incelenecektir.

İngiltere-İrlanda yarışması 15 Nisan 2024 tarihinde, İngiltere-Hollanda yarışması ise 3 Haziran 2024 tarihinde tekliflere açılacak. Her iki ülke de 430 bin sterlin eşleştirme fonu sağlayacak. İngiltere-Norveç ve İngiltere-Danimarka ihaleleri ise Mayıs 2024'te açılacak.

Hükümet, girişimin vergi mükelleflerinin maliyetlerini artırmadan net sıfır taahhütlerine ulaşmanın yollarını arayacağını söyledi.

Marinada yangın: 22 tekne küle döndü Marinada yangın: 22 tekne küle döndü

Norveç İklim ve Çevre Bakanı Andreas Bjelland Eriksen şunları söyledi: " İngiltere ve Norveç'in denizcilik konusunda uzun yıllara dayanan ilişkileri var ve İngiltere'nin 2021'de Clydebank Deklarasyonu konusunda aldığı inisiyatifle yeşil denizcilik koridorlarının geliştirilmesi konusunda yakın işbirliği yaptık. Şimdi iki ülke arasında yeşil gemicilik koridorlarının başlangıcını göreceğimiz için çok memnunum ve Yeşil Gemicilik Programımız aracılığıyla destek vererek katkıda bulunmayı dört gözle bekliyorum."

İngiltere Deniz Ticaret Odası CEO'su Rhett Hatcher ise şöyle konuştu: "En etkili olabilmek için, bugün mevcut olanlar ve gelecekte mevcut olabilecekler de dâhil olmak üzere, en geniş yakıt ve teknoloji yelpazesine bakmamız gerekiyor. Ayrıca, koridor boyunca limandan limana gerekli altyapının mevcut olmasını sağlamalıyız."

Editör: Haber Merkezi