Düşük su seviyesiyle mücadele için alınan tedbirler sonucu günlük geçişlerin azalması nedeniyle Panama Kanalı'nda gemi kuyruğu artıyor. Gemi geçişleri için ilk müzayede 25 Kasım Cumartesi günü yapıldı ve taban fiyat 55 bin dolar olarak belirlendi.

Yalnızca Panama sularına 17 Kasım'dan önce gelen ve rezervasyonu olmayan gemilerin teklif vermesi kabul edildi ve tercih edilenlerin geçişleri dün itibarıyla (27 Kasım) başladı. Bir kimyasal tanker 1.100.100 $ karşılığında özel bir slot kazandı.

ACP, nakliye hatlarına ilişkin yaptığı açıklamada, açık artırmanın geçiş tarihinden üç gün önce duyurulacağını ve 25 Cumartesi günü olduğu gibi iki gün önce gerçekleştirileceğini bildirdi.

Geçişler Panamax kilitlerinden gerçekleştirilecek ve açık artırma, özel açık artırma tarihi itibariyle normal gemiler ve en az 10 gün kuyrukta bulunan Panamax gemilerine açık olacak.

ACP, "Bu tedbirin amacı Panamax kilitlerinde transit kuyruğunda uzun süre bekleyen gemilere yer edinmeleri için daha fazla fırsat sağlamaktır" dedi.

Kanal İdaresi, rezerv döneminde kullanılabilir hale gelen alanların, Gatun Gölü'nün su seviyesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlı olarak olağanüstü açık artırmalarla teklif edilebileceğini ekledi.

Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi Yemen'de alabora olan teknede can kaybı 49'a yükseldi

Açık artırmaların başlamasından önce zaten rezervasyon alanı elde etmiş olan dolu konteyner gemilerinin de dikkate alınacağı bildirildi.

Bu açık artırmalardan elde edilen ücretler, geçiş için ödenen olağan geçiş ücretlerine ek olacak.

Kaynak: seatrade-maritime.com

Editör: Haber Merkezi