25 yıllık geçmişiyle gemi taşımacılığında adını dünyaya duyuran Palmali Holding, başarılarını yeni yılda da sürdürecek. Filosunda bulunan tüm gemilerin ‘genç’ olmasını önceliği olarak kabul eden Palmali Holding, denizcilik taşımacılığı konusunda uzmanlığı, gemi yönetimindeki tecrübesi ve kargo operasyonlarındaki başarısının yanı sıra gemi acenteliği ve kiralama gibi birçok farklı hizmeti bir arada sunuyor.

Palmali Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mübariz Gurbanoğlu Mansimov, Ocak 2024’ten itibaren yeni gemi alımlarının ve taşımacılığın yanı sıra ticarete de başlayacaklarını belirterek, Avrupa ve Asya bölgeleriyle de çalışacaklarını ifade etti.

MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor MSC, Hamburg'a yeni Uzak Doğu servisini başlatıyor

Mansimov, Palmali Holding’in, çoğu 6 bin ila 20 bin ton kapasitede 30'a yakın gemi işleten bir yapıya sahip olduğunu, hem kuru hem de ıslak yükleri taşıyabilen 15 bin ton kapasiteye sahip 'OBO' tankerlerden 10 adedi daha filolarına dahil edeceklerini söyledi. Büyüme planlarının gidecek artacağını belirten Masimov "Türkiye'deki ayçiçek yağı problemini çözen biziz. Gelecek yıl da dünyada ayçiçek üretiminde dünya liderliğini sürdürmesi ön görülen Ukrayna’dan taşımacılık payımızı daha da artırarak, %90’a kadar çıkartacağız. Böylece Karadeniz’deki varlığımız daha da artarak en aktif gemi işletmesi olarak yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Verimli topraklarıyla dünyanın başlıca tahıl ihracatçılarından olan Ukrayna, Rusya'nın Şubat 2022'de başlattığı işgale rağmen ayçiçek yağında dünya liderliğini sürdürdü. Diğer ürünlerin rekoltesindeki düşüşe karşılık ayçiçek yağında görülen bu güçlü seyire sebep olarak, üreticilerin yüksek taşıma maliyetlerinden kaçınmak ve fazlaca hacim kaplayan mısır ürünler yerine daha değerli olan ayçiçek ekmeye başlamaları etkili oldu. Palmali Holding, şu anda içinde bulunduğu şartlar nedeniyle gemi taşımacılığı için ‘tehlikeli bölge’ ilan edilen Ukrayna’dan Türkiye'ye ayçiçek taşımacılığını gerçekleştirerek Türkiye’nin bu alandaki ihtiyacına cevap veriyor.

Editör: Haber Merkezi