Küresel iklim değişikliğinin her geçen gün daha da önem kazandığı ve bu alanda hayata geçirilen yaptırımlarla birlikte sera gazı salınımı ve enerji verimliliği tüm sektörlerin gündemindeki yerini sağlamlaştırıyor. Kaptan Yusuf Özcan Demir öncülüğünde OddyShip tarafından bu konuya dikkat çekmek ve sektördeki profesyonelleri bir araya getirmek amacıyla İstanbul Marriot Asia Otel’de bir panel gerçekleştirildi.

13 Haziran Perşembe günü gerçekleştirilen panelde, Karbon Tahsisat Alım Süreçleri, Karbon Tahsisat Hesaplama Yöntemleri, MOHA Hesapları ile İlgili Uygulamalar, EU EU-ETS’e Finale Doğru, FuelEU Maritime: Plan Hazırlama konuları ve Hesaplama ve Raporlama Örnek Çalışmaları katılımcılarla paylaşıldı.

Yusuf Özcan DemirDoğru veri ve doğru raporlama…

Etkinlik ve program hakkında görüşlerini aldığımız, sundukları yazılımın işletmecinin veya amatörün hangi açıdan işini kolaylaştıracağı konusunda açıklama yapan Oddyship Yazılım ve Danışmanlık Sahibi Kaptan Yusuf Özcan Demir, “Bu yazılım armatöre bütün bu vergi ve ceza sistemine karşı elindeki verinin doğru şekilde toplanmasını ve raporlanmasını sağlayacak. Çünkü bu veri yanlış veya hatalı, hele ki negatif anlamda hatalıysa daha fazla para ödemesine, daha fazla ceza ve vergi ödemesine sebep olacak. Bu yazılımlar; bu verinin doğru toplanmasını, doğru raporlanmasını, doğru analiz edilmesini sağlıyor ve elbette alınacak aksiyonlar için de bir karar mekanizması oluşturuyor. Bu anlamda önemli” şeklinde konuştu.

Genç filomuzla hız kesmiyoruz Genç filomuzla hız kesmiyoruz

Entegre bir yazılım

Bu yazılımların hangi veri tabanlarıyla entegre çalışacağı bilgisini de veren Kaptan Özcan, “Yazılım gemilerden veriyi topluyor ama raporlama dediğimizde karşımızda çokça muhatap var. Bütün klas kuruluşlarının kendi sistemleri, doğrulayıcı olan üçüncü parti firmaların kendi sistemleri, kendi veriyi inceleme veya onaylama süreçleri var. Biz onların kendi altyapıları veya sistemleri ile entegre olabilen bir yapıya sahibiz. Verimizi onların istediği formatta aktarabiliyoruz. Bu da tabi çok zaman kazandıran hız kazandıran bir unsur oluyor armatör açısından” ifadelerini kullandı.

“Toplantıya ilgiden memnunum”

Toplantı için de görüşlerini aktaran Kaptan Özcan, “Toplantıya olan ilgiden çok memnunum. Toplantının başında söylediğim bir şey vardı. Bu toplantının yapıcısı sadece OddyShip değildir,  buraya katılım sağlayan hatta sağlayamayan bütün armatör ve amatör temsilcileridir. Çünkü bizler onlarla yaptığımız işler, sağladığımız faydalara karşılık elde ettiğimiz gelirlerle yürüyoruz. Böyle bir toplantıda yaptığımız bilgi paylaşımıyla bu şekilde bir katma değer sağlamaya çalıştık. Ama biliyoruz ki, sorunlarla ilgili yapılacak yatırımlarla süreçlerin sonunda daha az para harcayarak, daha az zarar görerek atlatabiliriz. İnşallah bununla ilgili yapılar oluşur. Biz de bunların yardımcısı oluruz” dedi.

Eğitim platformu geliyor

Katılımın oranı beklediğimizin de üstünde oldu diyen ve bunun kendilerini mutlu ettiğini söyleyen ve bunu daha da yaymak istediklerini vurgulayan Kaptan Özcan, “Bunu sunum esnasında söylemedim ama OddyShip olarak önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladığımız önemli bir konu var. Eğitim konusunda bir planlama içerisindeyiz. Bu konunun insanlara daha fazla anlatılmasıyla ilgili bir platform hazırlığı içerisindeyiz. Böyle bir projemiz var. Çünkü bu konu üniversitelerde anlatılmıyor. Bu konu 20 yıldır 30 yıldır denizlerde çalışan baş mühendislerimiz, kaptanlarımız personellerimiz tarafından bilinmiyor olabilir. Çok yeni bir konu ama birilerinin bunu anlatan öğreten birtakım girişimler yapması lazım. Tabii böyle toplantılarla bir nebze fayda sağlıyoruz ama yeterli değil. Dolayısıyla hedeflerimiz arasında bir platform oluşturmak var. Bu platformda eğitim videoları, sınıflar, belki üniversitelerde dersler olacak. Konuyu sektöre yaymak gibi bir hedefimiz var. Çünkü ne kadar çok bilirsek o kadar güçlü duracağız” açıklamasında bulundu.

Ismail Şahinİsmail şahin: Şimdi dayanışma zamanı

Panele katılan ve konu hakkında görüş aldığımız Gemi Brokerleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şahin, “Öncelikle Kaptan Yusuf Özcan Demir’e çok teşekkür ediyorum. Şu anda yaşanan ve gelecekte yaşanacak olan sıkıntıları çok güzel özetledi. Bu da bizim şu anda iş birliği yapmamız gerektiğini, armatörlerimizin yaşanacak olası finansal sıkıntılar için almaları gereken tedbirleri, bilginin ne kadar kıymetli olduğunu, doğru bilgiye zamanında ulaşıp doğacak ekstra maliyetleri minimize etmek açısından çok önemli bilgiler verdi. Yusuf Kaptan pratikteki uygulamaları anlattı ve önümüze çıkacak olası problemler için de bilgi verdi. Şimdi dayanışma zamanı. Küçük büyük demeden hepimiz sektör olarak bilgilerimizi ve tecrübelerimiz birleştirerek bu süreci daha az hasarla atlatabiliriz” şeklinde konuştu.

Salon (1)Salon27DENİZ / ÖZEL

Editör: Haber Merkezi