Maersk Tankers'in yeşil teknoloji şirketi Njord, kuru yük nakliyatçılarından Rio Tinto ile ortaklık kurduğunu açıklandı.

Ortaklık kapsamında Njord, Rio Tinto'ya ait iki kuru yük gemisine enerji tasarrufu sağlayan cihazlardan oluşan bir paket tasarlayacak ve kuracak. Sektör genelinde teknolojinin benimsenmesini hızlandırmak için içgörüler kullanıma sunulacak.

Rio Tinto, 2022'deki Marine Pioneer Portal projesinin bir parçası olarak, küresel teknoloji ve inovasyon endüstrilerini, şirketin gemi enerji verimliliğini artırmak ve gemiciliği karbonsuzlaştırmak için 205 bin DWT'lik iki Newcastlemax gemisine kurabileceği çözüm ve teknolojileri sunmaya çağırdı.

Njord, Rio Tinto tarafından iki gemi için en iyi teknoloji paketini değerlendirmek, tasarlamak ve birleştirmek üzere teknoloji entegratörü olarak görevlendirildi. 

Rio Tinto Deniz Operasyonları ve Performans Genel Müdürü Hollie Scoon, "Njord, Marine Pioneer Portal projemize teknik destek ve deneyim sağlamak üzere teknoloji ortağımız olarak seçildi. Bu kapsamda ortaya konan çok çeşitli teknolojiler analiz edildi, gemilerimize sağlayacağı faydalar değerlendirildi ve çözümlerin gemiye başarılı bir şekilde entegre edilmesi sağlandı. Denizcilik sektöründe yakıt verimliliği ve karbon azaltma teknolojilerinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için Njord ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz" dedi.

Önerilen teknolojilerin etkinliğine ilişkin bir değerlendirmenin ardından Njord, mevcut ve yeni enerji tasarruf cihazlarını bir araya getirerek her gemi için özel yeşil teknoloji paketleri tasarladı. Njord ve Rio Tinto bu teknolojileri ortaklaşa kuruyor.

Njord Genel Müdürü Frederik Pind, "Enerji verimliliği önlemleri denizciliğin karbonsuzlaştırılmasında çok önemli bir rol oynuyor. Sektörün öncülerinden Rio Tinto ile ortaklık yapmak, gemilerin enerji verimliliğini artırmak için teknoloji entegratörü olarak uzmanlığımızı uygulamak için cazip bir fırsat sunuyor. Birlikte çalışarak, diğerlerinin de teknoloji kullanımındaki bazı zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabileceğimizden eminiz" diye konuştu.

Kruvaziyer gemisi protestolar nedeniyle Fransız limanına yanaşamadı Kruvaziyer gemisi protestolar nedeniyle Fransız limanına yanaşamadı

İki taraf, kurulumdan önce ve sonra gemilerin performansını ölçecek ve daha sonra bulgularını ve deneyimlerini daha geniş sektörle paylaşacak. Bununla diğer gemi sahiplerine ve kiracılara yakıt tüketimini ve emisyonları azaltmak için enerji tasarrufu sağlayan cihazları benimsemelerini hızlandırmaları konusunda ilham vermenin amaçlandığı belirtildi.

Njord 2022 yılında pazara sunuldu ve bugün konteyner, dökme yük, gaz ve tanker taşımacılığından 80'den fazla gemi sahibi ve kiracısı ile çalışıyor.

Editör: Haber Merkezi