İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Ukrayna-Rusya savaşında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i, savaşı sürdürdüğü iddia edilen kişi ve işletmeleri hedef alan 50'den fazla yeni yaptırımı açıkladı.

Yaptırımlar David Cameron'ın Ukrayna ile ilgili özel bir BM oturumu için New York'u ziyaret edeceği sırada açıklandı. Cameron'ın orada Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba ile görüşmesi bekleniyor.

Birleşik Krallık kamu sektörü bilgi sitesinde yer alan açıklamaya göre, yaptırımlar, Rusya'nın cephaneliğine roket fırlatma sistemleri, füzeler ve patlayıcılar gibi mühimmat tedarik edenleri hedef alıyor.  

Bu yeni yaptırımlar aynı zamanda Rusya'nın önemli gelir kaynaklarını da hedef alarak metal, elmas ve enerji ticaretini kısıtlıyor. Böylece Rusya'nın finansmanının kesilmesi amaçlanıyor. 

3 Türk firma da listede

Yaptırım açıklanan firmalar arasında 3 de Türk şirketi bulunuyor.

Bunlar, Rusya'nın gölge filosunun bir parçası olarak Rusya enerji sektöründe faaliyet gösterdiği belirtilen Beks Ship Management ve Active Shipping. Bunun yanı sıra yaptırım uygulanan Rus şirketi Fastimpex'e savaş makineleri için gerekli olan elektronik cihazların tedarik edilmesinde rol oynadığı kaydedilen Çözüm Yazılım Donanım Elektronik şirketi de listede yer alıyor. 

Cameron'ın yaptırımlara ilişkin açıklaması şöyle:

"Ukrayna kendini savunabileceğini ve savunacağını göstermiştir. Putin yanlışlıkla Rusya'nın ekonomisi Ukrayna'nınkinden daha büyük olduğu için hızlı bir zafer kazanacağını düşündü. Ancak Ukrayna'nın dostlarının ekonomisi Rusya'nınkinden 25 kat daha büyük. Ve iki yıl sonra, Ukrayna'ya destek konusunda birleşmiş durumdayız. 

Uluslararası ekonomik baskımız Rusya'nın bu yasadışı işgali göze alamayacağı anlamına geliyor. Yaptırımlarımız Putin'i, savaşını finanse etmek için çaresizce ihtiyaç duyduğu kaynaklardan mahrum bırakıyor.

Birlikte, zorbalık karşısında pes etmeyeceğiz. Demokrasi için mücadele eden Ukrayna'yı ne kadar sürerse sürsün desteklemeye devam edeceğiz.

Bugün alınan tedbirler, Ukrayna kendini savunurken Putin'in zor durumdaki ordusunu yüksek teknoloji ürünü teçhizat ve çok ihtiyaç duyduğu silahlarla donatmasını ve savaş kasasını yeniden doldurmasını engelleyecektir. 

Bu atamalar, iki yıl sonra Birleşik Krallık'ın Ukrayna'ya verdiği sarsılmaz destekle müttefiklerimizle birlikte hareket ettiğinin açık bir işaretidir.

Bugünkü paket, Putin'in savaş geliri akışlarını kısıtlamak ve Batı yaptırımlarından kaçmak için tekrarlanan girişimlerini engellemek için Birleşik Krallık'ın daha geniş çaplı eyleminin bir parçasını oluşturuyor. Birleşik Krallık'ın G7 ortaklarıyla birlikte uyguladığı petrolle ilgili yaptırımların etkisini yumuşatmak amacıyla Rusya'nın kötü niyetli gemicilik faaliyetlerini ve Rusya tarafından kullanılan münferit 'gölge filo' gemilerini hedef alan mevcut yetkilerimizi güçlendirmeye hazırlanıyoruz.   

Bu hafta mevcut Petrol Fiyat Tavanını güçlendirecek yeni tedbirler de yürürlüğe girdi ve Rusya'ya ulaşmasını engellemeye çalıştığımız, Rusya'nın savaş makinesi için kritik öneme sahip ürünlerin listesini genişlettik.

Birleşik Krallık ayrıca yaptırım rejimlerimizin kötü niyetli faaliyetlerle nasıl mücadele ettiğini ve nasıl fark yarattığını ortaya koyan ilk yaptırım stratejisini de bugün açıklıyor. Daha tehlikeli ve belirsiz bir dünyadayız. Rusya'ya yönelik son yaptırımlarımız, yaptırımlara yönelik geliştirdiğimiz yaklaşımın nasıl karşılık vermemizi sağladığına bir örnektir. Yeni strateji, değişen tehditleri ele almak, sahadaki etkimizi en üst düzeye çıkarmak ve Birleşik Krallık'ı korumak için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla nasıl çalıştığımızı ortaya koymaktadır.”

2 bin kişi, grup ve şirkete yaptırım

İngiltere sadece Rusya yaptırım rejimi kapsamında 2 bin kişi, şirket ve gruba yaptırım uyguladı.

ABD ve AB, Eylül 2023'te yayınlanan Ortak Yüksek Öncelikli listesine bugün 5 yeni madde daha eklendi.  Bu 50 madde Rus silah sistemleri ve askeri gelişimi için kritik öneme sahip. Bu 5 yeni kod, hayati önem taşıyan askeri teçhizatın üretimi ve bakımında kritik öneme sahip olan Bilgisayar Sayısal Kontrollü makineler için geçerli.  

Açıklanan elmasla ilgili yaptırımlar, 1 Mart'ta yürürlüğe girecek olan G7 ortaklarıyla koordineli elmas yasağını destekler nitelikte.

İngiltere'nin açıkladığı yaptırımlardan bazıları şöyle:

-Roket fırlatma sistemleri, füzeler, patlayıcılar ve askeri teçhizatta kullanılan diğer kritik ürünler gibi mühimmat üretimiyle bağlantılı şirketler. Bu şirketler arasında Rus mühimmat endüstrisinin en büyük kuruluşu olan Sverdlov Kamu İktisadi Teşebbüsü de yer alıyor.

-Füze ve motorlardan tank ve savaş uçaklarına kadar hayati önem taşıyan savunma sistemleri ve bileşenlerinin üretiminde önemli rol oynayan takım tezgahlarının Rusya'daki başlıca ithalatçıları ve üreticileri.

-Petrol tüccarı Niels Troost ve şirketi Paramount Energy & Commodities SA. Troost, İngiltere'nin Kasım 2023'te belirlediği BAE merkezli Paramount Energy & Commodities DMCC de dahil olmak üzere, Rus petrolünün İngiltere ve G7 yaptırımlarının erişimi dışında sınırsız ticaretini kolaylaştırıyor. 

-Putin'in gölge filosunun bir parçası olarak Rus enerji sektöründe faaliyet gösteren Fractal Marine DMCC, Beks Ship Management ve Active Shipping.

İki Rus elmas şirketi ve Rus devletine ait en büyük elmas üreticisi olan ve küresel elmas pazarında %30'luk bir paya sahip olduğu tahmin edilen Alrosa'nın yeni CEO'su Pavel Alekseevich Marinychev.

-Rusya'nın en büyük bakır, çinko ve çelik üreticilerinin beş üst düzey yöneticisi veya sahibi.

Bugün yaptırım uygulananların listesi şunları içeriyor:

-Rusya'nın askeri sanayi kompleksi: Roket fırlatma sistemleri, füzeler, patlayıcılar ve askeri teçhizatta kullanılan diğer kritik ürünler gibi mühimmat üretimiyle bağlantılı 14 kişi ve kuruluş. Bunlar arasında Rus mühimmat endüstrisinin en büyük kuruluşu da yer alıyor.

 Yabancı kuruluşlar ve bireyler:

-Çözüm Yazılım Donanım Elektronik, Putin'in savaş makinesi için gerekli olan elektronik cihazların yaptırım uygulanan Rus şirketi Fastimpex'e tedarik edilmesinde rol oynayan bir Türk şirketi.

-Çin merkezli üç şirket: Rusya'ya yaptırım uygulanan elektronikleri tedarik eden Finder Technology LTD ve JUHANG Aviation Technology (Shenzhen) Co., Limited; ve Ukrayna'da Rus güçleri tarafından kullanılan İHA'larda bulunan motorları üreten bir İHA şirketi olan Beijing Micropilot Flight Control Systems Co.

-Belarus Hükümeti için stratejik öneme sahip sektörlerde faaliyet gösteren iki Belarus kuruluşu - çeşitli savunma ürünleri üreten Precise Electro-Mechanics Plant ve yarı iletkenler ve diğer elektronik ürünler üreten JSC Planar.

-Rus vekil Özel Askeri Güvenlik Şirketleri ve onları destekleyen ağlarla ilgili üç hedef, Ukrayna'daki Rus güçlerinin yanında görev yapmak üzere savaşçıların işe alınması ve konuşlandırılmasında rol oynadığı bildirilen bir Rus özel askeri şirketi olan PMC Redut.  *Rus savunma sektöründe yaygın olarak kullanılan ve füze ve motorlardan tank ve savaş uçaklarına kadar çeşitli askeri teçhizatın üretimi için kritik öneme sahip olan takım tezgahlarının ithalatçıları ve üreticileri. Bunlara şunlar dahil: JSC SASTA, JSC BALTIC INDUSTRIAL, LLC BITVAN, CHELYABINSK FORGE AND PRESS PLANT ve LLC STAN.

-ANNA YUREVNA LUZHANSKAYA, yaptırım uygulanan Rus elektronik şirketi LLC Fly Bridge'in sahibi. Fly Bridge, yaptırım uygulanan diğer kişiler Maxim Ermakov ve NPP Istok ile birlikte, Rusya tarafından kritik batı teknolojisini elde etmek için kullanılan gizli bir tedarik ağının parçası. INKOTEKH ise Rusya'nın Ukrayna'da kullandığı Kalibr füze sisteminde bulunan mikro devreler, konektörler, bilgi işlem modülleri ve mikrodalga teknolojisi bileşenlerinin ithalatçısı.

-224. UÇUŞ BİRİMİ STATE AIRLINES'i ve yöneticisi VLADIMIR VLADIMIROVICH MIKHEYCHIK Rusya'nın ulaştırma sektöründe faaliyet gösterdikleri için atandı. Şirketin Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden (DPRK) Rusya'ya silah transferi ve Wagner asker hareketlerinin desteklenmesinde de rol aldığı bildiriliyor.

-Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nden (KDHC) Rusya'ya silah transferinde yer alan Azia Shipping Company ve Ibex Shipping INC. Ve Rus taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren Azia Shipping Holdings LTD.

Petrolle ilgili: 

-Petrol tüccarı Niels Troost ve şirketi Paramount Energy & Commodities SA, Rus petrolünün Petrol Fiyat Tavanı'nın ötesinde sınırsız ticaretini kolaylaştırıyor.

-Putin'in gölge filosunun bir parçası olarak Rus enerji sektöründe faaliyet gösteren denizcilik şirketleri Fractal Marine DMCC, Beks Ship Management ve Active Shipping.

LNG ile ilgili: 

Arctic LNG 2 ve direktörü Oleg Vyacheslavovich Karpushin. Putin'in Rusya'yı büyük bir LNG oyuncusu yapma planının kilit halkalarından biri 6 Arctic LNG 2'nin çoğunluk sahibi ve Rusya'nın bir enerji süper gücü olarak geleceği için hayati bir varlık olan PJSC Novatek'in yöneticileri Lev Vladimirovich Feodosyev, Valery Anatolyevich Kryukov, Viktor Gennadiyevich Nesterenko, Alexei Vitalyevich Orel, Irina Vernerovna Gaida ve Alexander Yegorovich Natalenko. 

Elmaslarla ilgili:

-İki Rus elmas şirketi, OJSC Almazny Mir ve JSC AGD Diamonds ve küresel elmas pazarında %30'luk bir paya sahip olduğu tahmin edilen en büyük devlete ait Rus elmas şirketi Alrosa'nın yeni CEO'su Pavel Alekseevich Marinychev.  

-Evgenii Yuryevich Agureev, Sergei Vladimirovich Barsukov, Aleksei Nikolaevich Filippovskii ve Igor Vitalyevich Sobolev dahil olmak üzere Rusya'nın devlete ait elmas şirketi Alrosa'nın dört yönetim kurulu üyesi.

Metallerle ilgili: 

-Eduard Alexandrovich Chukhlebov, Igor Gennadievich Kudryashkin ve Aleksandr Vladimirovich Bunin de dahil olmak üzere Rusya'nın en büyük bakır ve çinko üreticilerinden biri olan Ural Madencilik ve Metalurji (UMMC) şirketinin sahipleri.

-Anatoly Mikhailovich Sedykh - Rusya'nın en büyük çelik boru üreticilerinden biri olan United Metallurgical Company (OMK) Yönetim Kurulu Başkanı.

Çin’de kargo gemisi köprüye çarptı: 4 kişi kayıp Çin’de kargo gemisi köprüye çarptı: 4 kişi kayıp

-Igor Vladimirovich Zyuzin - Rusya'nın en büyük özel çelik ve alaşım üreticisi Mechel PAO'nun Yönetim Kurulu Başkanı.

-İki alüminyum şirketi: Samara Metallurgical Company - Rusya'nın en büyük mamul alüminyum üreticilerinden biri; Kamensk-Uralskiy Metallurgicheskiy Zavod - önde gelen alüminyum yarı mamul üreticilerinden biri.

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi