Tanker sipariş seviyeleri 2024'ün ilk birkaç ayında artış gösterdi. Geçen yılın aynı döneminde 79 olan küresel sipariş defterine bu yıl şimdiye kadar 104 tanker eklendi ve bu da yıllık bazda yaklaşık %32'lik bir artışı temsil ediyor.

Yeni tanker inşalarının değerleri de tüm alt sektörlerde artış gösterdi. 115.000 DWT'luk LR2'ler yıl başından bu yana yaklaşık %7,31'lik artışla 69,11 milyon ABD dolarından 74,16 milyon ABD dolarına yükselerek en büyük sıçramayı gösterirken, bu sektörün değerleri artış eğilimini sürdürüyor ve 2008'den bu yana en yüksek seviyelerde seyrediyor.

Veson Nautical'dan Kıdemli İçerik Analisti Rebecca Galanpoulos Jones'un analizine göre, bu yıl sipariş edilen tankerlerin %37'si MR sektöründe yer alırken, bunu sırasıyla %31 ile VLCC'ler, %19 ile Suezmax'lar ve %12 ile hafif yük gemileri (LR2) takip etti. Aframax'lar bu yıl verilen tüm siparişlerin yalnızca %1'ini oluşturarak beşinci sırada yer aldı. Hiç LR1 siparişi bildirilmedi. Bu siparişlerin yarısından fazlası yaklaşık %57'lik payla Çin tersanelerine verilirken, Güney Kore %36'lık payla ikinci, Vietnam ise %6'lık payla üçüncü sırada yer aldı. Japonya, 2024 yılında bugüne kadar verilen tanker siparişlerinin yalnızca %1'ini oluşturuyor. 

Yunan alıcılar, bu yıl ağırlıklı olarak Suezmax sektöründe olmak üzere verdikleri 28 siparişle tanker siparişlerinde en aktif alıcılar oldu. Onları, Pertamina'nın bu yılın ocak ayında sipariş ettiği, Hyundai Mipo'da inşa edilmesi ve 2026'da teslim edilmesi planlanan, her biri 47,75 milyon ABD doları kontratlı, en bloc, VV değeri 48,99 milyon ABD doları olan 15 MR Tanker ile Endonezya takip ediyor. Bermuda toplam sekiz adetle en fazla sipariş veren üçüncü ülke oldu. 

Yeni tankerlere yönelik talepteki bu artış, gemi sahiplerinin yaşlanan filolarını yenileme ve en son çevre düzenlemelerini karşılayabilecek gemiler sipariş etme fırsatını değerlendirmelerinden kaynaklanıyor. Buna ek olarak, ikinci el satışlarda KYC, onaylanmış yükleri taşımaya devam edenleri kıskaca almak için daha sıkı hale geliyor. Yeni bir inşanın güvence altına alınması, geminin temiz bir unvana sahip olmasını sağlayarak gemi sahibini gelecekteki işlemler için güçlü bir konuma getiriyor. Bu sektöre yönelik ileriye dönük olumlu hava da yeni siparişler için önemli bir itici güç oluşturuyor.

AVS Global Vicky Stamati'yi kadrosuna kattı AVS Global Vicky Stamati'yi kadrosuna kattı

Artan ton mil talebi nedeniyle son birkaç yılda elde edilen güçlü kazançlar da tanker piyasasına destek sağladı ve şu anda VLCC kazançları bir yıl için 44.800 USD/Gün civarında olup yıllık bazda yaklaşık %6 artış gösterdi. Jeopolitik belirsizlikler, iyileşen talep görünümüyle birlikte tanker piyasasındaki kazançları destekledi. Kızıldeniz'deki Husi saldırılarının bir sonucu olarak Süveyş Kanalı'nda meydana gelen kesinti, gemi sahiplerini daha uzun mesafeler kat etmeye zorladı. Bu durum, Rus petrol kargolarına yönelik yaptırımların bir sonucu olarak ortaya çıkan ticaret akış modellerindeki değişiklikler nedeniyle ton-mil talebindeki artışla birlikte ham petrol kazançlarını artırdı. 

EuroGreen Maritime tarafından sipariş edilen, Wuhu Xinlian Shipbuilding'de inşa edilmesi ve 2026 yılında teslim edilmesi planlanan 50.000 DWT'luk dört MR2 tankeri, her biri 59,86 milyon ABD doları değerinde olmak üzere 63 milyon ABD doları karşılığında kontrata bağlandı. Ayrıca, Union Maritime, Hyundai Vietnam'da inşa edilmesi ve 2027'de teslim edilmesi planlanan, her biri 71 milyon ABD Doları, VV değeri 71,01 milyon ABD Doları olan, 115.000 DWT'lik iki adet LR2 tankeri sipariş etti. 

7DENİZ

Editör: Haber Merkezi