VesselsValue'ya göre, şubat ayında toplamda 10 adet büyük boy capes satıldı.

Navlunda yüzde 10'luk artış Navlunda yüzde 10'luk artış

Newcastlemax'lar maksimum 50 m genişliğe ve maksimum 300 m toplam uzunluğa sahip olup Avustralya'nın Newcastle Limanı'na girebilen en büyük gemiyi ifade ediyor.

Son satışlar arasında OMC Shipping, 10 yaşındaki 208.000 dwt'lik Imabari yapımı Pacific Assurance'ı 48,5 milyon dolara Çin'e sattı. 

Şubat ortasında, iki Yunan isim newcastlemax segmentine girdi. Thenamaris, Polaris Shipping'den 65 milyon dolar değerinde dört gemi satın alırken, Neda Maritime ise Tor Olav Trøim destekli 2020 Bulkers'tan 127,5 milyon dolara satılan Bulk Shanghai ve Bulk Seoul adlı 2019 yapımı iki newcastlemax ekledi.

Bu arada, Çin'in ağır topu Winning Shipping'in ABD merkezli Foremost Maritime'dan iki gemiyi bünyesine kattığı belirtiliyor. 

Spot cape fiyatları geçen ay %90 artışla günlük 31.000 doların üzerine çıkarken, broker Arrow'un yeni raporu fiyatların önümüzdeki aylarda da yükselişini sürdüreceğini gösteriyor.

"Şu ilginç gerçeği göz önünde bulundurun," diyen Arrow sözlerini şöyle sürdürdü: "Geçen yılın ikinci yarısında ortalama Capesize ton-mil talebi şubat ayına kıyasla %28 daha yüksekti. Ayrıca, 2013 yılından bu yana yılın ikinci yarısındaki ortalama talep hiçbir zaman şubat ayından daha düşük olmamıştır."

Editör: Haber Merkezi