Baltık Borsası verilerine göre, ABD'den kilit Asya pazarına giden Çok Büyük Ham Petrol Taşıyıcılarının navlunları mayıs sonundan bu yana %20'den fazla düşerken, Orta Doğu-Çin rotasındaki kazançlar da aynı dönemde %57 azaldı. Her bir gemi yaklaşık 2 milyon varil yük taşıyabiliyor.

Veri analiz firması Vortexa Ltd'ye göre, VLCC'lere olan talep son haftalarda düşerken, ton-mil olarak bilinen bir endüstri göstergesi keskin bir şekilde düştü. Bu ölçü, yükün ne kadar uzağa taşındığını çarparak küresel nakliye filosunun ne kadar yoğun kullanıldığına dair bir fikir veriyor.

Dünyanın en önemli emtiası için daha ucuz nakliye maliyetleri, bu yıl Kızıldeniz'de gemilere yönelik Husi saldırılarının yol açtığı etkilerle başa çıkmak zorunda kalan tanker operatörleri için bir zorluk oluşturuyor ve bazı önemli Asya limanlarındaki sıkışıklığın artmasına neden oluyor. Bu düşüş, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de tüketimin azaldığına işaret ettiği için ham petrol piyasası için de önemli bir sinyal olabilir.

Vortexa'nın baş Asya analisti Serena Huang, "VLCC navlun oranları, başta Çin olmak üzere Kuzeydoğu Asya'dan yapılan ham petrol ithalatının cansız seyretmesi nedeniyle son aylarda büyük baskı altında kaldı" dedi. Huang, son iki yılda yeni inşa edilen süper tankerlerin teslimatlarının da arz bolluğuna yol açtığını sözlerine ekledi.

Çin'in petrol talebi, bazı rafinerilerin mevsimsel bakımdan tahmin edilenden daha yavaş dönmesi ve kilit tedarikçilerden alımların azalmasıyla son aylarda zayıflamış olabilir. Bu değişimi yansıtır şekilde, Çin'e giden süper tankerlerin sayısı yaklaşık iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Veri istihbarat şirketi Kpler'e göre, küresel bazda süper tankerler de daha az uzun mesafeli sefer yapıyor. ABD ve Brezilya'dan Asya'ya geçişler haziran ayında bir önceki aya göre sırasıyla %10 ve %52 azaldı. Buna ek olarak, en büyük ham petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan'dan sevk edilen yükler geçen ay 2015'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü Alabora olan petrol tankerindeki 9 mürettebat kurtarıldı, 1 kişi öldü

Kpler'e göre, süper tankerlere olan talebin azalması şimdiye kadar en az üç VLCC'nin Avrupa'ya transit geçiş için ham petrol yüklemesinden dizele geçmesine neden oldu. Goldman Sach Group Inc. ise Kızıldeniz'deki Husi saldırılarından kaynaklanan aksaklıkların azalabileceğini, daha fazla geminin kullanılabilir hale gelebileceğini ve navlun oranlarının düşebileceğini tahmin ediyor. Bir notta, daha ucuz navlunun Brent bağlantılı ham petrol fiyatlarını Orta Doğu markeri Dubai'ye kıyasla artırabileceği belirtildi.

Kaynak: Bloomberg

Editör: Haber Merkezi