MV KUM JIN adlı kargo gemisi, balast tankındaki önemli bir sızıntı nedeniyle Malezya'nın Tanjung Rhu açıklarında battı.

Malezya denizlerinde kıyı kargo operasyonları yürüten gemi, kaptan dahil mürettebatının durumu kontrol altına alma çabalarına rağmen hasara yenik düştü.

Malezya Denizcilik İcra Ajansı (MMEA) olumsuz hava koşullarına rağmen MMEA, Perkasa 36 adlı kurtarma gemisini hızla bölgeye sevk etti.

Gemiye ulaştıklarında MV KUM JIN'in tehlikeli bir konumda olduğunu ve Endonezya ve Myanmar'dan on mürettebatın güvenli bir şekilde tahliye edilmeye çalışıldığını gördüler.

Rusya: Karadeniz'deki NATO gemilerini tehdit olarak görüyoruz Rusya: Karadeniz'deki NATO gemilerini tehdit olarak görüyoruz

Kaptan Abdul Muhaimin, ekibin önceliğinin gemideki tüm mürettebatın güvenliğini sağlamak olduğunu belirtti.

Aralarında 53 yaşındaki Endonezyalı kaptanın da bulunduğu tüm mürettebat Perkasa 36'dan güvenli bir şekilde tahliye edildi.

Daha sonra sağlık muayeneleri ve prosedürler için Pulau Indah Deniz Polisi Üssü İskelesine nakledildiler. Ancak bu girişimlere rağmen, MV KUM JIN sonunda aldığı hasarın ciddiyeti nedeniyle battı.

Sektör verilerine göre, Malezyalı AR Shipping şirketine ait olan gemi, felaketten önce kıyı ticareti operasyonlarına katılıyordu.

Maritime Malaysia, halkı olumsuz hava değişiklikleri ve deniz güvenliği uygulamaları konusunda güncel kalmaya çağıran uyarıcı bir tavsiye yayınladı.

Editör: Haber Merkezi